Zayıflamaya Yardımcı Besinler

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Aralık 2013

Zayıflamaya yardımcı besinler nelerdir? Hangi meyve ve sebzeler zayıflatır? İşte yedikçe zayıflatan besinler…

Elma: Sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Özellikle de kilo vermeye olan faydası. Uzun süre tok tuttuğundan gereksiz atıştırmaları önler. Öğüne daha çok varsa abur cuburlardan uzak durup hemen bir elma tüketin.

Kırmızı acı biber: Tüketildiğinde vücut ısısını arttırır, dolayısı ile vücut yükselen bu ısıyı düşürmek ekstra enerjiye ihtiyacı duyar ve yağ yakımını kolaylaşır. Belki sevmiyor olabilirsiniz ama az da olsa yemeklerde kullanıp kendinizi alıştırın.

Yaban mersini: C vitamini dolu ve en güçlü antioksidanlardan olan bu mevye toksinlerin vücuttan dışarıya atılmasında çok etkili. Yanı sıra, yağ hücrelerinin çözülmesinde etkilidir.

Zayıflamaya yardımcı besinler

Tavuk eti: Zengin bir protein kaynağıdır ve yağ açısından çok fakirdir.

Salatalık: Kalsiyum, potasyum ve demir açısından çok zengindir. Neredeyse hiç kalori içermez. Kilo vermeye yardımcı olduğu gibi selülitlere karşı oldukça etkilidir.

Kivi: C vitamini bakımından zengin bu meyve, vücutta depolanan yağların yakılmasına yardımcı olur.

Kıvırcık salata: Sofraların vazgeçilmezi bu besin, kas yapımına yardımcı olan potasyum açısından çok zengindir. Özetle, kıvırcık salata demek hızlı bir metabolizma demek.

Karides: Yüksek miktarda protein ve aminoasit barındırır ancak düşük miktarda yağ ve kalori içerir. Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı selülite karşı da etkilidir.

Kuzu eti: İçerisinde kalori yakma özelliği bulunan karnitin maddesi bolca yer alır. Ayrıca karaciğerin çalışması ve temizlenmesine yardımcı olur. Dana etine göre farklı bir aroması vardır ama çok lezzetlidir.

Balık ve deniz mahsulleri: Vücut için en önemli gıdaların başında gelen bu besinler, kalp ve damarlar için son derece faydalıdır. Omega-3 gibi doymuş yağ asitleri açısından çok zengindir.

Papaya: Yağ yakımını hızlandıran enzimler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı harekete geçirir ve vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlar.

Kırmızı dolmalık biber: C vitamini deposudur, yağ yakımını kolaylaştır, mide asitlerini dengeler ve sindirimi düzene sokar. Vücudun zararlı maddelerden kolay bir şekilde arınmasını sağlar.

Kuşkonmaz: 100 gramında sadece 18 kalori bulunan bu lezzetli sebzedeki zengin mineraller vücutta drenaj etkisi yaparak kanı temizler.

Çay: Yağ yaktırıcı özelliğe sahiptir, metabolizmayı harekete geçirir ve düzenler. Hemen hemen tüm çay çeşitleri aynı özelliğe sahiptir. Özellikle yeşil zayıflamaya yardımcıdır.

Domates: Potasyum zenginidir, sindirimi kolaylaştır. İçerisinde ki vitamin ve mineraller tok ve zinde kalmayı sağlar.

Limon, portakal ve greyfurt: C vitamini deposu bu meyveler, içerdikleri flavonoidler sayesinde adeta yağ savaşçısıdır. Bağ dokusunu güçlendirdikleri içinde cildin dostudur.

Enginar: Karaciğerin dostu bu sebze bol magnezyum içerir ve yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca bağırsakların çalışmasını da düzene sokar, vücuttaki toksinlerin atımını kolaylaştır.

Fasulye: Her türünün yağ oranı düşüktür, zayıflamaya büyük ölçüde yardımcıdır tok tutar, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını büyük ölçüde kolaylaştırır . Protein açısından oldukça zengindir. Aynı şekilde nohut ve mercimekte aynı özelliklere sahiptir, zayıflamaya yardımcıdır.

Ananas: Vücudun enerjisini artırarak daha fazla yağ yakılmasını da sağlar.

Kereviz: Sindirimi kolaylaştıran bu besin, özellikle formunu korumak isteyenlerin bol miktarda tüketmesi gereken besinlerin arasında yer alıyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar