Yüz Yağlanması Nasıl Önlenir? Çözüm Önerileri

Yazar: sanalzade Tarih: 27 Haziran 2013

Yüz yağlanması sıklıkla görülen cilt problemlerinden biridir. Bu cilt problemine ise birçok şey neden olabilmektedir. En önemlisi ise beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlıklarında alınan besinler fazla yağ ve tuz içerirse cilt yağlanır ve bu durumda beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir.

Beslenme alışkanlıklarında özellikle yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır.

Sık yenilen kızartmalar yerine haşlanmış besinler tercih edilmelidir. Bu sayede ciltte yağlanma oranı büyük miktarda azalır. Bunun yanında bol ve meyve ve sebze yemek de cildi besler ve aşırı yağlanmayı önler. Tuz kullanımı da en az yağ kadar cildi yağlandıran nedenlerden biridir. Bu yüzden tuzlu besinler alınmamalı ve sonradan eklenen besinlerde de olabildiğinde az tuz kullanılmalıdır.

Yüz Yağlanması Nasıl Giderilir

Cildinizi sık sık temizleyin

Yüz yağlanmaları için cilt sık sık temizlenmelidir. Bunun yanında haftada en az bir kere peeling yapmak da ciltteki yağlanmaları büyük oranda yok etmektedir. Papatya kürü ile ciltlerin yağ oranı azaltılabilir. Papatyalar kaynatılarak cilde masaj yapılır ve daha sonra ılık su ile yıkanır. Bu sayede ciltteki gözeneklerden yağlar papatya suyu aracılığıyla toplanır. Bu organik ve zararsız bir yöntemdir. Sıkça uygulanabilir ve yapımı da oldukça kolaydır.

Kozmetik ürünlere dikkat edin

Ciltte yağ oluşumuna neden olan kozmetik ürünlerinden acilen vazgeçilmelidir. Daha organik kozmetik ürünleri kullanılırsa bu sorun çözülebilir. Aynı zamanda geceleri yatmadan önce makyajların yüzde yüz oranda temizlenmesi şarttır. Gece ciltte kalan makyaj cildi yağlandırmaktadır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar