Yüz temizliği için öneriler

Yazar: sanalzade Tarih: 3 Haziran 2014

Evde yüz temizliği nasıl yapılır? Yüzümüzü günde kaç kere yıkamalıyız? Yüz temizliğinde hangi sabunlar tercih edilmelidir? işte sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Sağlıklı ve bakımlı bir yüz güzelliğine sahip olmak için cilt tipine uygun üretilmiş olan kaliteli ürünler kullanmak dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktayı oluşturuyor. İkinci kuralsa yüz temizliğinizi düzenli olarak yapmak.

Yüzünüzü günde iki defa biri sabunlu olmak şartıyla ılık suyla yıkayın ve size özel bir havlu veya daha hijyenik olması açısından tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulamaya dikkat edin. Havlularda biriken bakteriler daha yoğun olduğundan başkalarıyla birlikte kullanılması sivilce ve aknelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Yüzünüzü durulandıktan sonra bir pamuk yardımıyla tonik uygulaması yapabilirsiniz. Tonikten sonra cilt tipinize uygun serum veya krem ile cildinizi nemlendirmeli ve nemlendirme işlemini sabah akşam düzenli olarak tekrar etmelisiniz. Yanı sıra haftada bir defa özel maske ve çeşitli peeling uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Yüz temizliği için öneriler

Yalnız dikkat her gün peeling ya da fırçalar ile yüze bakım yapmak cildinizi yoracağından, derinizi tahriş edebilir ve istenmeyen sorunlara neden olabilmektedir.

Yüz temizliğinde hangi sabunları tercih etmeliyim?

Gün içerisinde ciltte biriken toz, kir ve makyaj kalıntılarını temizleme ve cildin ihtiyacı olan gerekli olan nem seviyesini düzenleyerek yağ salgısını baskılamak için doğal antiseptik ve antioksidan özelliğe sahip sabunları tercih edin.

Sabunların kendi içinde bir takım özellikleri vardır. Cilt hassasiyetlerinizi göz önünde bulundurarak cildi besleyen, mineral ve vitamin kazandıran ve zararlı toksinleri atan, ardıç katranlı sabun, kükürtlü sabun, kil sabunu, keçi sütü sabunu, tarçın sabunu, gül sabunu, ısırgan sabunu, papatya, lavanta, çilek sabunu, kayısı sabunu gibi cildi derinlemesine temizleyen ve besleyen sabunları tercih edebilirsiniz.

Uzmanlardan destek alın

Cilt tipinize uygun olan bakımlarınızı uzman bir dermatoloğa danışarak haftada bir ya da iki kez uygulamalı, günlük cilt temizliğinizi düzenli olarak yapmalı ve tercih ettiğiniz ürünlerin kozmetik içerikli olmasından ziyade doğal ve bitkisel ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Cilt temizliğiniz için en önemli kurallardan bir diğer ise kılcal damarların görünümünü belirginleştirecek uygulamalardan kaçınılmalı ve cildin PH dengesinin bozulmamasına özen göstermelisiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar