Yunuslar Bilinenden daha zeki

Yazar: sanalzade Tarih: 17 Ocak 2012

Yunuslar ve balinalar diğer tüm memeliler gibi ciğerleri ile solunum yaparlar. Bu, onların su içinde iken balıklar gibi nefes alıp veremeyecekleri anlamına gelir. Bu nedenle nefes almak için düzenli olarak su yüzeyine çıkarlar. Başlarının üstünde hava alıp vermelerini sağlayan bir delik bulunur.

Burası öyle tasarlanmıştır ki hayvan suya daldığında delik bir kapak tarafından otomatik olarak örtülür ve içeri su kaçması önlenir. Su yüzeyine çıkıldığında ise, kapak yine otomatik olarak açılır.

Washington Georgetown Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, şişeburunlu yunuslar sanılandan daha zekiler. Su altının bu sevimli canlıları, deniz dibinde yiyecek ararlarken kendilerini korumak için burunlarına sünger takıyorlar.

Okyanus dibinde yaşayan kabuklu ya da dikenli canlılar yüzünden burunlarını korumak için süngerle dolaşıyorlar. Peki bu sevimli canlılar bu şekilde alet kullanma yeteneğini nasıl elde etmiş olabilirler? Elbette yunusların bu yeteneği kendi başlarına geliştirdiklerini düşünmek akıl ve mantıkla çelişir.

Yunuslar da her varlık gibi Allah’ın kontrolündedir ve Allah’ın ilhamıyla hareket etmektedirler.  Denizlerin bu sevimli canlılarını yaratan ve onlara tüm hareketlerini ilham eden Yüce Allah’tır.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

aLi

Oca 30, 2012

Sünger takıyorlarmış burunlarına he? İyiyimiş :D

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar