Yorgunluk hissini nasıl yenebiliriz

Yazar: sanalzade Tarih: 25 Ocak 2012

Nedenini bilmediğimiz  yorgunluk hissine kapılabiliriz.  Sabahları çok yorgun uyanmalar yaşarız, uyku sorunları ile karşı karşıya kalırız , konsantrasyon eksiklikleri ve hiçbir şey yapmak istemediğimiz anlar olabilir.

Bu durumlarda hissimizin patolojik nedenleri olabilir. Nörolojik hastalıklar, enfeksiyonlar, diyabet, tiroid, menopoz, dolaşım bozuklukları, kanser hastalıklarında bu etki artmaktadır.Diğer sebepleri ise beslenme alışkanlıklarının değişmesi olabilir.

Az sıvı alımı: Su tüketim miktarının azalması hem metabolizmamızın işleyişini hem de kas gücünü azaltmaktadır. Susuzluk hissinin yok olması su kaybını artırır ve yorgunluğa neden olabilir.

Yetersiz beslenme: Vücudumuzun birçok besin öğesine ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle enerji metabolizmasını etkileyen B grubu vitaminleri eksikliğinde yorgunluk hissi oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, C, D, E vitaminleri, çinko, selenyum, demir eksikliği de neden olabilmektedir.

Fazla kilo: Şişmanlık günümüzde birçok hastalığı tetikleyen bir faktör. Kişinin sağlıksız beslenmesi, fiziksel aktivitenin azalması, vücut yağ kitlesinin artmasıyla organların etrafınının yağ bağlaması da yorgunluk hissini artıracaktır.

Kahvaltı yapmamak: Sabah saatlerinde kan şekerimiz düşer ve yakıt olarak glikoz yani karbonhidrat içerikli bir yiyecek alınmazsa öğleye doğru şeker oranı normalin daha da altına inecektir, bu durum kişide yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, uyku hali yaratır.

Bol yağlı besinler tüketmek: Sindirim sistemini zorlayan beraberinde yorgunluk hissini artıran aşırı yağlı besinlerin sıklıkla tüketimi etkilemekte; fast-food, kızartmalar, hamur işlerini mümkün olduğu kadar tüketmemek de fayda var.

Alkol tüketimi: Aç karnına tüketilen veya tok olsak bile beraberinde tatlı yiyeceklerle tüketilen alkollü içecekler sıklığının artmasıyla yorgunluk hissi yaşanabilmekte.

Dyt. Özlem Sert Aydın

Etiketler
Yorumlar

6 Yorum Yapılmış!

Halil

Oca 25, 2012

Sağlıklı beslenme :D

Cevapla

can atasever

Oca 25, 2012

Son maddeyi bilmiyordum, iyi oldu öğrendiğim :)

Cevapla

ibrahim

Oca 26, 2012

güzel bir makale olmuş yorgunsan uyu birde en iyisi su çünki vücutmuzun büyük bir kısmı su olduğundan susuzluk en yorgunluk yaratan şeydir

Cevapla

ismet

Şub 13, 2012

Yorgunluk hissi hakkında güzel bi yazı olmuş teşekkürler.

Cevapla

tugrus

Şub 22, 2012

sıvı alımı gerçekten önemli.bazen gün boyu su içmediğimi anlıyorum da kurumuşum resmen :)

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar