Yer Elmasının Mucizevi Faydaları

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Şubat 2014

Faydaları saymakla bitmeyen yer elmasının mucizevi faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

Yer elması, köksapları yumru şeklinde (patetese benzeyen) yenilebilir bir bitki türüdür. Bileşikgiller ailesine bağlı olup, Anavatanı Kuzey Amerikadır. Yanı sıra , Avrupa’nın çeşitli bölgeleri ve Ülkemizde de yetiştirilir.

Tatlımsı bir tadı vardır ve dokusu tıpkı turpa benzer. İsminden dolayı meyve olduğu düşünebilir ancak, yer alması bir sebzedir. Tıpkı diğer sebzelerle nasıl yemek yapılıyorsa yer elmasındanda çeşitli yemekler ve salata yapılabilir. Tercihe bağlı meyve olarakda tüketilebilir.

Yer alması (latince adı Helianthus Tuberosus) toprak altında tıpkı havuç ve patetes gibi yetiştirilir. Dikildikten 40 ile 50 hafta sonra topraktan çıkarılır. Bitki kısmı bir buçuk metre kadar olabilirken, parlak sarı renkte çiçeksi kısmı tıpkı ayçiçeği ve papatyaları anımsatır.

yer elması

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elması, A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengin ve besleyici bir sebzedir. İçerdiği besin değerleri vücut direncini arttırır, kansızlığa iyi gelir. Cinsel performansı arttırır. İdrar sökücü özelliği vardır. Kabızlığa iyi gelir (Müsil etkisi). Basur şikâyetlerinide azaltır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu sebze, emziren anneler içinde faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Böbrekleri düzene sokup çalışmasına yardımcı olur. Öksürüğe iyi gelir. Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını hafifletici özelliği vardır. Hemoroitlere iyi gelir.

İçeriğinde nişasta bulunmaması nedeniyle şeker hastalarına tavsiye edilir. Kilo vermek için diyet ve spor yapanlar için ara öğün olarak değerlendirilebilir kalorisi çok düşüktür.

Yer elmasının cilde ve saçlarada faydası vardır. Örneğin, haşlanmış suyu ile saçlar yıkanırsa saç dipleri kuvvetlenir ve saçlar daha parlak görünür.

Ayrıca, ezilip lapa haline getirililen yer elması şişliklerin üzerine konursa faydası görülür.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar