Yemek Yemenin Bir Şartı Daha

Yazar: sanalzade Tarih: 31 Ocak 2013

Gazeteci yazar Mehmet Ali Bulut, kan gruplarına göre beslenmenin gerekliliğini anlatıyor. İnsan vücudunu bir araba motoruna benzeten Bulut, “dizel motora benzin koyamadığımız gibi benzinle çalışan araca da mazot koyamayız.” Diyerek konunun önemini vurgulamaktadır. Buradan yola çıkarak insan yapısının bazı yiyecekleri yemeye müsait olmadığı, bazı gıdaları ise yemesi gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Kan Gruplarına Göre Beslenme

Unutulmaması gereken bir şey vardır ki o da her gün az az, yeterli ve dengeli beslenmemiz gerektiğidir. A,B ve O grubu kan gruplarımız mevcuttur. Grupların yemesi gereken gıdalardan ve gruplara zararı olan gıdalardan bahsedeceğiz. A grubu ile başlayalım.

Kan gruplarına göre beslenme

Kan gruplarına göre beslenme

A kan grubu: Mehmet Ali Bulut, A kan gruplu bireylerin et yememelerini öneriyor. Bunun yanı sıra beyaz et tüketebilirler. A grubu için uygun olan gıdalar; kılıç balığı, turna, levrek ve mersin balığı, keçi sütü, keçi peyniri, salatalık, kivi, şeftali, avakado, limon, maydanoz, nar gibi ürünlerin tüketilmesi gerekir. A kan gruplu bireylere zarar veren gıdalar ise; mısır unu, mısır yağı, patlıcan, siyah zeytin, mantar, karabiber, mayonez gibi ürünlerdir.

B kan grubu: B grubu bireylerin tüketmesi gereken gıdalar; sığır eti, ciğer, sülün, alabalık, kılıç levreği, ayran, peynir, ceviz, bakla, yeşil soğan, sarımsak, turp, sirke, tuz gibi ürünlerdir. B kan gruplu bireylere zarar veren gıdalar ise; ördek, kaz, tavuk eti,hamsi, levrek, fındık, mısır gevreği, ananas, tarçın, badem, mercimek gibi gıdalardır.

O kan grubu: O kan gruplu bireylerin tüketmesi uygun olan gıdalar; tavuk eti, tavşan eti, hindi ve ördek etleri, havuç, badem, kestane, kereviz, hurma, elma, karpuz, limon, kuş üzümü gibi ürünlerdir. O kan grubuna zarar veren yiyecekler ise ; kaz eti, ayran, havyar, mısırözü yağı, peynir, Antep fıstığı, lahana, patlıcan, portakal, karnabahar, mandalina, siyah çay olarak söylenebilir.

Daha fazla bilgi almak isteyenler için Mehmet Ali Bulut bilgi birikimini bizler için kitap haline getirmiştir. Kitabın ismi “Can Boğazdan Çıkar.

Mutlu, sağlıklı ömürler dileklerimizle, bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar