Yaz İçin Cilt Bakımı Önerileri

Yazar: sanalzade Tarih: 16 Nisan 2013

Güzelliğine düşkün hanımlar için yaz aylarına özel günlük cilt bakımı önerileri pratik ipuçları ile yazımızın devamında. Yazın cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Yağlı, kuru ve hassas cilde sahip olan kadınlar yaz aylarında nelere dikkat etmelidir? Öneri ve tavsiyeler sizlerle…

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Hepimizin bildiği üzere yazın güneşli günlerinde ister istemez güneş ışınlarına maruz kaldığımız aşikar. Bu sebepten, hem sağlık hemde güzellik açısından yaz aylarında dikkat edilmesi gereken ilk husus; kaliteli bakım ürünleri kullanıp güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmak. Mümkün olduğunca güneşe çıkmadan yarım saat önce UVA – UVB filtreli koruyucu bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Uzmanlar gölgede hadi güneşten korunmanın önemini sıkça vurguluyor…

cilt bakımı önerileri

Cildiniz çok mu yağlı? Yaz aylarında yağlı cilt bakımı
Bu öneriler bütün kadınlar için geçerli ancak, cildi yağlı olanların beslenme alışkanlıklarına biraz daha dikkat etmesi faydalarına. Özellikle abur cuburlardan uzak durup, fazla yağlı, acılı yada eşki içeren besinleri az tüketmeleri konusunda dikkat etmeliler. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte sebum salgısıda artacağından yağlı ciltlerin özel temizleyici jel kullanarak temizlenmeside önemlidir. (Peeling ve aşırı temizlik , fazla sebum üretimine sebep olabilir bunuda belirtmiş olalım.) Cildinizin nem oranına mutlaka dikkat edin. Yağlı ciltler nemsiz kalırsa fazla sebum üretir.

Yağlı ciltli kadınların makyaj konusunda önceliği matlaştırıcı özellikte nemlendiricilere verip, hipo-alerjenik formüllü ürünler kullanmaları tavsiyedir. Gün sonu makyajınızı temizlerken kalıntı bırakmamaya bilakis özen gösterin….

Nem kaybına dikkat! Yaz aylarında kuru cilt bakımı
Kuru ciltler aşırı hassas olduğundan güneşli yaz aylarında bakımı biraz daha önem arz ediyor. Nem kaybını önleyip, koruyucu güneş kremleri kullanmak son derece önemli. Çok fazla kese ve peeling uygulamalarından kaçınıp bol bol su tüketmek öneriler arasında. Uygun nemlendirici ve gece kremleri kuru ciltler için faydalıdır. Sert sabun ve şampuanlar kuru ciltlere uygun değildir. (Ayrıca bazı uzmanlar sıcak banyo veya duş yapmanın kurul cilde zararlı olduğunu söylüyor eklemiş olalım)

Yaz aylarında hassas cilt bakımı…
Yaz aylarında güneşe maruz kalan hassas ciltler çabuk kızarır ve uygun olmayan kozmetik ürünleri kullanıldığında cilt çabukcak tahriş olur. Dermokozmetik ürünler kullanıp güneşten mümkün olduğunca kaçınmak büyük önem arz ediyor. Bebek sabunu kullanmak, cildi yumuşak havlu ile kurulamak hassas ciltler için özel nemlendiriciler kullanmak önerilir.

Güneş gözlüğü kullanın, bol su içeren gıdalar tükenin…
Son bir kaç cümleyle, yaz sıcaklarında cildiniz için maske bakımlarını asla eksik etmeyin, bolca su tüketin. Karpuz ve salatalık gibi yüksek su içeren gıdalar nem ihtiyacınızı karşılar bol bol tüketin. Öğlen 12:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın. En azından korumasız çıkmayın. Gözlerinizi kıstığınızda oluşan kırışıklık ve ince çizgileri azaltmak içinde güneş gözlüğü kullanın.

Daha eklenecek pek çok husus var ancak,  şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

(Nergiz)

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar