Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Nisan 2014

Gençliğinizi ve güzelliğinizi yıllar boyu muhafaza etmek istiyorsanız yaşınıza göre cildinizin ihtiyacı olan bakım önceliklerini yerine getirmelisiniz.

Her yaşta genç ve güzel görünmek bütün kadınların arzusu ancak zaman su gibi akıp gider. Daima genç görünmeyi sağlayacak bir güzellik iksiri de olmadığına göre bakımı elden bırakmamak şart.

Cildin yaşa göre kendine özgü ihtiyaçları vardır. Eğer yaşınıza göre cilt bakımı önceliklerini yerine getirirseniz erken yaşlanma, kırışıklıklar ve çizgilere karşı bir adım önce olursunuz.

20 Yaş Cilt Bakımı

20′li yaşlar cildin en taze, güçlü ve kendini sürekli yenilediği dönemdir. Ölü hücreler yerini yeni canlı hücrelere bırakır. Bu yaşlarda ciltte herhangi bir kırışıklık ve sarkma gibi sorunlar yoktur. Gözle görülür tek şikayet sivilce veya aknelerdir ancak ileri yaşlara hazırlık açısından en önem arz eden dönemlerden biridir.

Yaşa Göre Cilt Bakımı

20′li yaşlarda ciltte oluşan sivilce ve akneler kesinlikle sıkılmamalı. Kulaktan duyma bilgilerle tedavi uygulanmamalıdır. Cildin su dengesi çok önemlidir. Cilt tipine uygun nemlendirici kullanılmalı, gece yatmadan önce cilt temizliği ihmal edilmemelidir. Ve en önemlisi güneşin kendini gösterdiği kavurucu günlerde güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkılmamalıdır.

30 Yaş Cilt Bakımı

30′lu yaşlarda bakım önceliğine göz çevresine verilmeli. Bu yaşlarda kaz ayağı olarak isimlendirilen göz çevresinde oluşan uzun çizgiler oluşmaya başlar. Mimik ve gülümsemelerde göz kenarı çizgileri daha fazla ortaya çıkar. İleriki döneme çizgilerle girmemek için 30′ lu yaşlılara göre özel olarak satılan (gece ve gündüz için ayrı) göz çevresi bakım kremleri kullanmak gerekir.

30′larda oluşan diğer problem mat ve solgun görüntüyü ortadan kaldırmak için de asgari haftada bir olarak şekilde cilt tipinize uygun cilt maskesi uygulamakta fayda var. Yanı sıra, cilt bakım takviyeleri bir o kadar önemlidir. Cildin ihtiyacı olan A,F ve E vitaminlerini mutlaka tüketilmelidir. Cildi dolgunlaştırmak ve tene parlaklık vermek öncelikler arasında olmalıdır.

40 Yaş Cilt Bakımı

40′lı yaşlar bakımda en özen isteyen dönemdir. Ciltte sarkmalar, çökmeler, kırışıklıklar, çizgiler kısaca cilt yaşlanması belirtileri ortaya çıkar. Önü alınmazsa eğer kalıcı olacaklardır. Bu sebepten hem kırışıklık önleyici hemde sıkılaştırıcı bakımların asgarisiz her gün düzenli olarak yerine getirilmesi gerekir.

Sabah ve akşamları yüzünüzü kaliteli yüz yıkama jeliyle yıkayın ve makyaj temizleme sütü ile silin. Makyajda en kaliteli malzemeleri kullanın. Göz çevresi kremlerini ihmal etmeyin. Asgari haftada 3 defa cilt yaşlanmasını önleyecek cilt maskesi uygulayın. Özellikle günde 5 dakikanızı kırışık ve çizgileri gidermeyi sağlayan yüz jimnastiğine ayırın. Gece yatarken yüz üstü yatın. Bu şekilde uyumanız cildinizin kırışmasını engelleyecektir.

50-60 Yaş Cilt Bakımı

Bu yaşlarda hormonal değişiklikler sebebiyle cilt nemsizleşir, gevşer ve soluklaşır. Cilt yapısına uygun ürünlerle çizgileri düzlemek ve gevşemeye karşı mücadele etmek için onarıcı bakımlar kullanmak gerekir. Vücut artık eskisi gibi kalsiyumu benimsemez, hücreler arasındaki birleşme zayıflar. 60′lı yaşların cilt bariyerini güçlendiren anti-çökme ve anti-kırılgan bakımlara ihtiyacı vardır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar