Yağlı Ciltler İçin Bakım ve Temizlik Önerileri

Yazar: sanalzade Tarih: 12 Haziran 2014

Yağlı ciltlerin bakımımı nasıl olmalıdır? Temizlik yaparken nelere dikkat etmeli, hangi ürünleri tercih edilmeli? detaylarıyla cildi yağdan arındırmanın yolları Sanalzade’de sizlerle.

Cilt yağlanması, parlaması ve mat bir hal alması; yağ bezlerinin, hormonal ve genetik faktörler başta olmak üzere, yanlış beslenme, yanlış kozmetik kullanımı, aşırı stres, ve nemli sıcak havalar gibi onlarca sebebe bağlı olarak yoğun olarak yağ üretmesinden kaynaklanıyor. Yağlı ciltler aynı zamanda akne oluşumuna da meyilli olduğundan çözümü için özel bir bakım uygulamak gerekiyor.

Yağlı ciltlerin bakım öncelikleri nelerdir?

Yağlı cilt yapısına sahip olanların yaptığı en büyük temizlikte aşırıya kaçıp ciltlerini nemsiz bırakmalarıdır. Bu sebepten temizlik yaparken cildin doğal nemini korumak ilk öncelik olmalı. Kullanılan ürünlerin muhteviyatı, cilt tipine uygunluğu ve kalitesi de çok önemli.

yağlı cilt

Yağlı ciltlerin günlük, haftalık ve aylık bakımları nasıl olmalı?

Günde 2 defa sabah ve akşam narin bir şekilde temizlemek yeterli. Fazla abartmadan haftada 1 defa cilt tipine uygun peeling uygulamaları ideal olacaktır.

Yağlı ciltlerin temizliğinde hangi ürünler tercih edilebilir.

Yağlı cilt tipine sahip kişilerin derisi sivilce oluşumuna müsait olduğundan yağ bazlı ürünler yerine losyon bazlı ürünleri tercih edebilir ve dermo kozmetik ürünler kullanarak cildin hassasiyetini kontrol altında tutulabilir.

Cildin lipit tabakasını zedelemeyen, kimyasal özelliği az, köpük bazlı, meyve asidi içeren temizleyiciler idealdir. Temizlik aşamasında jel formundaki ürünler de tercih edilebilir. Alkol oranı daha yüksek olan ve köpüren ürünler gözeneklerin temizlenmesinde çok daha etkili ve daha derin bir temizlik sağlayabilmektedir. Alkol bazlı tonikler aynı zamanda ciltteki makyaj kalıntılarını ve gözenekler arasında biriken kirlerin temizlenmesinde diğer ürünlere göre daha etkilidir.

Her gün makyaj yapmak zorunda olanlar için ise pudra bazlı ürünler, tercih edilmesi gereken ürünlerin başında gelmeli, özellikle yağlı, çok sıvı ve ucuz olan fondötenlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Su bazlı fondötenlerin içeriğindeki yağ miktarı az olduğundan cildinizin parlamasını engelleyecek ve iyice yağlanmasının da önüne geçecektir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar