Yağ kilo aldırır mı? Aldırmaz mı?

Yazar: sanalzade Tarih: 9 Mart 2013

Son günlerin dikkat çeken bir konusu: Yağ kilo aldırır mı? Yıllardır tehlikeli olduğu dile getirilen yağ gerçekten kilo aldırmıyor mu?

“Prof. Dr. Canan Karatay” oldukça iddialı söylemleri ile yağ konusun altını çiziyor ve beslenme önerilerinde bulunuyor…

Yağ kilo aldırır mı? Aldırmaz mı?

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, saf tereyağı ve zeytinyağı sizi korkutmasın, asıl tehlikeli olan şeker! Vurgusu ile yağ tüketiminin düşünüldüğünün aksine kilo aldırmadığı, asıl kilo aldıranın şeker olduğu konularına vurgu yaptı.

“Yağ kilo aldırmaz!”

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay

Televizyon ekranlarında sıkça beslenme üzerine öneri ve tavsiyelerde bulunan, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, yaptığı basın toplantıları ve konuk olduğu programlarda, yağ ve yumurtadan korkulmaması gerektiğini, saf tereyağı ve saf zeytinyağının sağlıklı olduğunu dile getiriyor.

Ayrıca, “Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var” isimli yeni çıkardığı kitabında şekerin vücuda verdiği zararları anlaşılır bir üslup ile dile getiriyor. Şişmanlık, obezite, diyabet ve beslenme konularında önerilerde bulunuyor. Eğer imkanınız var ise alıp okumanızı tavsiye ediyoruz.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’dan;
Örnek bir kahvaltı önerisi ve sağlıklı beslenme önerileri…

“Bol köy tereyağında az pişmiş yumurta, zeytin, peynir, ceviz yada fındık, tercihe göre et isteniyorsa pastırma, ayrıca yanına tam buğday salatası yapılabilir”

Karatay’a göre patates kızartması büyük tehlike.
Ayrıca, çocukların çok sevdiği, patates kızartması ve üzerine ketçap döküp yemenin tehlikeli olduğunu ve obeziteye yol açtığını ifade ediyor. Saf tereyağı, köy tereyağı ve saf zeytinyağınından korkmayıp bolca tüketilmesini, özellikle de salataları bol zeytinyağlı tavsiye ediyor.

Fazlası gider yağ olur…
Karatay, suni tatlandırıcıların mutfaklardan uzaklaştırılmasını, kan şekerini ve ensülini yükselttiği için bal ve pekmezin de faydasız olduğunu, “fazlası gider yağ olur” söylemi ile ekliyor.
Kiloluların, ekmek ve pilavdan uzak durması, sabahları alışkanlık haline getirilen poğaçaları da tehlikeli buluyor. Köy tavuğu tüketilmeside önerileri arasında.

Akşam saat 8’den sonra gıda tüketmeyin…
Mutlaka günlük yürüyüşlerin yapılması (20dk) tavsiyeleri arasında. Ayrıca akşamları 8′den sonra meyve yenmemesininde altını çiziyor. Şekerin en tatlı zehir olduğunu sürekli dile getiren Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, yağlar tehlikeli değil, şekerler tehlikeli söylemleri ile yağın kilo aldırmadığı her fırsatta dile getiriyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar