WordPress ‘te Yazıların Özetini Gösterme

Yazar: sanalzade Tarih: 2 Nisan 2012

the_excerpt() fonksiyonu ile wordpress ‘te yazıların özetini gösterme işlemi

WordPress altyapılı sitelerinizde, Anasayfada veya belirlediğiniz alanlarda yazılarınızın özetini göstermek göstermek için genelde the_content() fonksiyonu kullanılır. Eğer yazınızıetiketi ile bölmüşseniz bölünen kısım anasayfada görüntülenir.etiketini haricinde anasayfanızda yazıların özet şeklinde görünmesi için the_excerpt() fonksiyonu kullanmanız daha faydalı olacaktır.

the_excerpt() fonksiyonu ile yazıları özet göstermek

Wordpress 'te yazılar özet şeklinde gösterme

Özet göstermek istediğiniz sayfada örneğin, ana sayfanızda özet göstermek istediğinizi varsayalım…

[php]<?php the_content(); ?>[/php]

Ana sayfanızda özet göstermek için index.php (bazı temalarda home.php olarakda geçebilir) ‘nizi açın ve yukarıdaki the_content ‘i aşağıdaki kod ile değiştirin.

[php]<?php the_excerpt(); ?>[/php]

Bu işlemi gerçekleştirden sonra the_excerpt fonksiyonu yazınızın ilk 55 kelimesini alır, sonuna [...] ekler. 55 kelime değilde 20 kelime 35 kelime vb. olsun isterseniz örneğin aşağıdaki kod ile 20 kelime gösterebilirsiniz.

[php]<?php excerpt(’20′); ?>[/php]

Pekı yazı sonunda oluşan [...] (nokta) ları nasıl silebilirim ?

WordPress ‘inizin kurulu olduğu dizinde wp-includes/formatting.php dosyasını açarak 1904. satırda bulunan aşağıdaki fonksiyonu değiştirebilirsiniz.

[php]$excerpt_more = apply_filters(‘excerpt_more’, ‘ ‘ . ‘[...]‘);[/php]

[...] olan kısmı komple silerek boş bırakabilir yada >> şeklinde ibareler belirtebilirsiniz. WordPress ‘iniz her güncellendiğinde yada yeni sürümler çıktığında bu kısmı tekrar düzenlemeniz gerekecektir. Çok zor bir iş değil :) güncelleme çıkında tekrar düzenlersiniz…

Yok ben bunlarla uğraşamam eklentisi yok mu ?

Custom Excerpts eklentisi ile yazılarınızı özet şeklinde gösterebilirsiniz. Custom Excerpts eklentisini indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar