WordPress ‘te Belirli Kategoriyi Ana Sayfada Gizleme

Yazar: sanalzade Tarih: 15 Nisan 2012

WordPress ‘te Kategorileri Gizleme

Alt yapı olarak wordpress sistemini kullandınız blog veya websitelerinizde belirlemiş olduğunuz kategorileri ana sayfada nasıl gizleyebileceğinizi göstermek istiyoruz.

Blog veya sitelerinizde ana sayfanızda belirlemiş olduğunuz kategoriye ait yazıların görünmemesini sağlamak için çeşitli eklentiler kullanılmaktadır. Ancak wp de kategori gizlemeyi küçük bir kod ile yapabilirsiniz. Bu sebepten blog veya sitelerinizin yavaşlamasına sebep olacak eklentilerden kaçınmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

wordpress kategori gizleme

WordPress Ana Sayfada Belirli Kategorideki Yazıları Nasıl Gizlerim/ Engellerim ?

Ana sayfanızda görünmemesini istediğiniz kategoriye ait yazıları…

index.php (bazı temalarda home.php olarak geçebilir) ‘nizi açın.

[php]<?php if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?>[/php]

Yazı döngüsünün bulunduğu yukarıdaki kodun hemen üstüne gelecek şekilde

[php]<?php query_posts($query_string . ‘&cat=-kategoriID’); ?>[/php]

şeklinde değiştirin, kategoriID yazan kısma görünmemesini sağlayacağınız kategori id numarasını girin. Daha sonra ana sayfanızı yenilediğinizde belirtmiş oldugunuz ID ye ait kategorideki yazıların engellediğini göreceksiniz.

Örneğin birden fazla kategoriyi gizlemek için…

[php]<?php query_posts($query_string . ‘&cat=-5,-8,-10′); ?>[/php]

şeklinde aralarında , (virgül) olmak şartı ile -kategori numarası şeklinde çoğaltabilirsiniz.

Yukarıdaki küçük bir kod yardımı ile wordpress altyaplı blog veya siteleriniz için herhangi bir eklenti kullanmadan ana sayfanızdaki yazılarda hangi kategorinin gözüküp gözükmeyeceğine karar verebilirsiniz.

Bu konuda soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum alanından belirtebilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar

6 Yorum Yapılmış!

Kafam Bir Milyon

Nis 15, 2012

Teşekkürler , lazım olabilir..

Cevapla

Seyit

Nis 16, 2012

Her seferinde manuel yapıyordum bunu malesef bu çok iyi oldu paylaşım için teşekkürler

Cevapla

sohbet

Ağu 09, 2012

hocam paylaşım yararlı oldu verdiginiz kod aradıgımı bulabildim tşk’lerimi sunuyorum daha güzel paylaşımlar yabmanızı bekliyoruz

Cevapla

hakan

Nis 05, 2013

Hocan kategori gizlemenin ad sen se açısından bir sıkıntı var mı? bazı arkadaşlar gezinmeyi engellediği için ban yersin diyorlar. Bana bu konuda bilgi verirmisiniz.

Cevapla

  sanalzade

  Nis 05, 2013

  Hayır öyle bir durum söz konusu değil. Zaten böyle bir şey olmuş olsaydı yüzlerce emsalinin olması gerekirdi ki ben hiç duymadım görmedim. Atıyorum şimdi kafandan; genel bir site ve seri bir konu işlemen lazım… ana sayfayı tutup o eşdeğer konularla doldurmanın anlamı var mı? Siteye giren kullanıcıyıda boğar zaten…

  Olması gereken her popüler kategorinden ana sayfanda 1 yada 2 tane konunu geçirmek yani 1 2 3 şeklinde sayfalama değilde seçtiğim kategorilerden yazıları çektirmek daha sağlıklı. İlerleyen günlerde bende öyle yapıcam inşallah vakitli bir günde…

  Şimdi gelelim gizleme olayına; gizlediğin kategori ana sayfandan geçmeyeceği güçsüz bir sıralama yakalar. Bir sitenin tüm gücü ana sayfada toplanır. Mantıkende orada yer almayan yazı daha alt sıralama alır diye ben ve bir kaç arkadaşımız düşünüyor…

  Cevapla

Hakan

Nis 05, 2013

Anladım hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Konularımı çalan çok kişi var bu sayede bir süre onlardan kurtulmak adına konularımı gizlemek mantıklı olacak sanırım. Gerilerde çıksın daha iyi hocam. Çünkü çaldıkları zaman bloklanıyorum hiç çıkmıyor. Googlenin adaletsizliği bu olsa gerek.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar