WordPress için gerekli eklentiler

Yazar: sanalzade Tarih: 10 Şubat 2012

WordPress altyapılı bir site oluşturdunuz, gerekli wordpress eklentilerini araştırıyorsunuz ? Ama işin içinden çıkamadınız ?  Bu yazımızda wordpress blog veya siteleriniz için gerekli olabilecek wordpress popüler eklentileri (wordpress plugin) ‘ni izah etmeye çalışıcaz.

Bir wordpress eklentisi nasıl kurulur, nelere dikkat edilir, wordpress eklentilerini nereden indirilir, ilk etapda hangi eklentileri kurmalıyım gibi konularda yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu arada… sitemiz kategorilerinden wordpress ‘i tıklayarak daha önce wordpress eklentileri hakkında oluşturduğumuz yazılara göz atabilirsiniz.

Başlangıç olarak, ilk etapta ihtiyaç duyabileceğiniz wordpress eklentileri.

WordPress WP-PageNavi Eklentisi : Hemen hemen tüm wordpress altyapılı bloglarda bulunan sayfalama eklentisidir. Bu eklenti sayesinde wordpress blog veya sitelerinizde sayfalar arası geçişlerinizi numaralandırabilmektesiniz. Eklenti kurulumundan sonra kolay ve basit bir şekilde sayfalama işlemlerini numaralar halinde gösterebilirsiniz. Page 1 of 41 gibi kısımlarıda Türkçeleştirebilirsiniz.

WordPress Wp-Pagenavi eklentisini orjinal adresinden indirmek için tıklayın.

Wp-Pagenavi Ekran Görüntüsü :

Eklentiyi kurdunuz ancak çalışmadı ? yapmanız gereken tek şey, temanızdaki index.php single.php category.php arsive.php vb.  sayfaları bir not defteri aracılığı ile açarak (veya wordpress admin panelinizde Görünüm/Editör ‘ü tıklayıp sağ kısımdan single.php index.php vb. kısımları açmak)

[php]<div><?php next_posts_link( __( ‘<span>&larr;</span> Older posts’, ‘twentyten’ ) ); ?></div>
<div><?php previous_posts_link( __( ‘Newer posts <span>&rarr;</span>’, ‘twentyten’ ) ); ?></div>
[/php]

bu veya buna benzer olan kodlamayı aşağıdaki kod ile değiştirmeniz sorunu ortadan kaldıracaktır.

[php]<?php wp_pagenavi(); ?>[/php]

WordPress Contact Form 7 eklentisi :Sitenizi veya blog ‘unuzu kurdukdan sonra mutlaka bir iletişim kısmı yapma gereği duyacaksınız, bunun içinde size tavsiye olarak contact form 7 eklentisini öneririz.

Contact Form7 WordPress İletişim eklentisini indirmek için tıklayın.

Genellikle en çok tercih edilen wordpress iletişim eklentilerinden biri olan contact form7 ile istediğiniz kadar form oluşturabilirsiniz. Eklenti kurulumu gerçekleştirden sonra yapmanız gerekn sadece wordpress admin panelinize yerleşen İletişim Formu sekmesinden gerekli düzenlemeleri yapmak. Sipariş formu, satış formu gibi farklı formlar oluşturabilmenizede olanak sağlamakta.

Contact Form7 WordPress iletişim eklentisi ekran görüntüsü :

WordPress Wp-PostViews eklentisi : Yayınlamış olduğunuz yazıların okunma sayıları gösteren ve popüler olarak kullanilan bir eklenti, hemen hemen çoğu wordpress altyapılı blog/sitelerde kullanılmaktadır. Özellikle temanızda bu yazı şu kadar okunmuştur şeklinde bir özelliği var ise bu eklentiyi kurmanız gerekmektedir. Eğer wordpress temanızda yazıların ne kadar okunduğu/görüntülendiği gibi bir seçenek yok ise.

WordPress temanızın index.php single.php vb. kısımlarında görünmesini istediğiniz kısımlara aşağidaki kodu eklemeniz gerekmektedir.

[php]<?php if(function_exists(‘the_views’)) { the_views(); } ?>[/php]

WordPress Wp-PostViews ekletisini indirmek için tıklayın..

WordPress Related Posts Thumbnails Eklentisi (Resimli Benzer Yazılar Eklentisi) : Yine popüler olarak kullanılan benzer yazılar eklentisidir. Yazı sonlarında kullanıcılara yazınıza ait benzer tarza yada benzer konudaki farklı yazılarını göstererek kullanıcıların sitenizde gezinme oranlarının yükselmesinde fayda sağlayacak bir eklentidir. Hem resimli hemde sade bir şekilde benzer yazıların listelendiği bu eklentiyi mutlaka kullanmanız gerektiği düşüncesindeyiz.

WordPress Related Posts Thumbnails Eklentisini indirmek için tıklayın.

Eklentiyi kurdukdan sonra wordpress admin panelizden kolaylıkla yönetebilirsiniz. Yazı başlarında, sonlarında, ana sayfanızda, kategorilerinizde göster gibi seçenekleri mevcuttur.

WordPress blog veya siteleriniz için  başlangıç olarak size önerdiğimiz eklentiler bunlardır. Bunun dışında bir çok değişik eklenti mevcuttur ancak ilk etapda bunlardan fazla eklenti kullanmamanız faydanıza olacaktır.  Bir sonraki yazımızda Seo (arama motorları  optimizasyonu) için eklentiler önereceğiz.

WordPress eklentileri nasıl kurulur ?

Manuel Kurulum : Eklenti dosyalarını sitenizin kurulu olduğu sunucunuz /httpdocs/wp-content/plugins klasörünün içine atın, (httpdocs kısmı bazı sunucularda public_html diye adlandırılmış olabilir) daha sonra siteniz/yönetim/eklentiler bölümünden eklentinizi aktifleştirin.

Otomatik Kurulum : WordPress admin panelinden Eklentiler/Yeni Ekle kısmına gelip Ara kutusuna eklenti ismini yazın (örnek : contact form7) daha sonra listelenen eklentiler arasından size uygun olanı seçin, ayrıntılar sekmesinden eklenti özelliklerine bakabilir, şimdi kur sekmesi ilede eklentiyi kuruabilirsiniz. Kurulum tamamlandıkdan sonra, size etkinleştirmek istiyormusunuz şeklinde ibare gelecektir. Bu şekilde kurulumu ve etkinleştirmeyi tamamlamış olursunuz.  Eğer otomatik olarak kurulumu yapamiyor ve hata aliyorsanız  manuel olarak kurulum yapmalısınız.

Etiketler
Yorumlar

11 Yorum Yapılmış!

can atasever

Şub 10, 2012

Akismet’i de unutmamak lazım :)

Cevapla

  sanalzade

  Şub 10, 2012

  Evet haklısınız hocam Akismet sayesindede spam yorumlardan kurtulabilirsiniz. yazıya ekliyecektim fakat wordpress içinde yüklü olarak geldiği için gerek duymadım wordpress admin paneli eklentiler sekmesinden Akismet eklentisini etkinleştirebilirler. hatırlatmanız için teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum

Şub 10, 2012

All in One Seo da unutulmamalı

Cevapla

  sanalzade

  Şub 10, 2012

  Dikkat ettiyseniz bir sonraki yazımızda seo için gerekli eklentileri listelicez şeklinde yazımıza not düştük. İnşallah müsait bir zamanda wordpress blog/siteler için gerekli seo eklentilerinin kurulum ve kullanımı hakkında kapsamlı bir yazı hazırlayacağız. Yeni başlayan arkadaşların kafalarını karıştırmamak için seo kısmını ayrı tutucaz.

  Cevapla

lefiero

Şub 10, 2012

WordPress Related Posts favorim hocam ya :) en beğendiğim ve en yararlı olduğunu düşündüğüm plugindir

Cevapla

  Tahsin

  Şub 21, 2012

  seo eklentilerinide eklerseniz m.oluruz

  Cevapla

Ali - Spacely

Şub 11, 2012

Olması gereken eklentiler. güzel anlatım da olmuş sağolasın

Cevapla

Elder

Şub 23, 2012

bende yeni kurdum wordpress eklentileri ararken yazınıza denk geldim teşekkürler. bide seo hakkındada yazı yazarsanız daha çok faydalı olur

Cevapla

genctr

Nis 04, 2012

hocam gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş. wordpress blog açtım ve gerekli eklentiler konusunda ne yapacağımı düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar. burada yazılan bir çok şeyi uyguladım. bu faydalı yazı için tekrar teşekkürler.

Cevapla

yorum

Haz 18, 2012

Bilgiler için teşekür ederim.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar