WordPress 'de Yazılarınızın Eski Sürümlerini KaldırmaSiz WordPress’te bir yazınızı düzenlerken, WordPress o yazının kopyasını belli aralıklarla kaydediyor. Bu kopyayı bilgisayarlarımızdaki Sistem Geri Yükleme Noktaları gibi düşünebilirsiniz; bir aksilik çıkması durumunda yazının kayıtlı sürümlerini kullanarak eski sürüme geri dönebiliyorsunuz.

Bu bazen can kurtarıcı olsa da genelde pek kullanılmayan bir özellik. Blogunuzun ilk zamanlarında problem yaratmasa da yazı sayınız arttıkça bu özellik sebebiyle veritabanınızda gereksiz bir alan yazıların eski sürümlerine ayrılmış olacak. Bu da hem veritabanınızın boyutunu arttıracak, hem de verimliliğini düşürecektir. Kullanılmayan eski sürümleri temizlemekse döngü sürelerini ve sayfa yüklenme sürelerini kısaltacak, veritabanınıza nefes aldıracaktır.

Bu konuya ilişkin daha önce WordPress Inherit Yazıları Silme şeklinde bir yazı paylaşmıştım. İkinci bir  altarnatif  olarak candanblog  isimli web blog ‘unda cPanel ’e girilerek kücük bir SQL sorgusu ile bu işin yapılacağı bahsedilmiş.  Bunuda şu şekilde yapmamız durumunda faydalı olacağını izah edilmiş…

Peki nasıl yapılır bu temizlik?

1) Her şeyden önce veritabanınızın bir yedeğini alın! Veritabanı üzerinde yapılan işlemler çok hassastır. Bazen her şeyi doğru yapmanıza rağmen aksilikle karşılaşabilirsiniz ve bu aksilik size çok pahalıya mal olabilir. Yedeğiniz varsa ne ala, geri yükler herşeyi düzeltirsiniz. Ama yedeğiniz yoksa oturup bi bardak soğuk su içmekten başka yapacağınız bir şey olmaz :)

2) cPanel’e giriş yapın ve phpMyAdmin’i açın. WordPress’e ait olan database’i seçin.

3) Üst menüden SQL sekmesine tıklayın. Karşınıza bir metin kutusu gelecek, bu metin kutusuna aşağıdaki sorguyu kopyala/yapıştır yapın ve başka bir şeye dokunmadan sağ alttaki GİT butonuna basın.

DİKKAT! Aşağıdaki SQL sorgusu tablo ön eklerinizin wp_ olduğu varsayılarak yazılmıştır. Farklı bir tablo ön ekine sahipseniz, lütfen sorgu kodlarında gerekli düzenlemeyi yapın.

DİKKAT! Aşağıdaki SQL sorgusunu adımları uygulayarak çalıştırdığınızda bütün yazıların geçmiş sürümleri ve o sürümlere ait meta bilgileri silinecektir.

[php]
DELETE a,b,c FROM wp_posts a
LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)
WHERE a.post_type = ‘revision’
[/php]

Ben az önce bu sorguyu çalıştırdım ve 1600 KB’lık bir temizlik gerçekleşti veritabanımda. Blogda herhangi bir sorun yok, eski yazılar da yerli yerinde duruyorlar. Bir sorun olursa -ki doğru uygularsanız olmayacaktır- aldığınız yedeği geri yükleyin. Eğer phpMyAdmin’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız lütfen bu işlemi gerçekleştirmeyin, uğraşır durursunuz sonra!

Etiketler
Yorumlar

6 Yorum Yapılmış!

Kerem Zor

Ara 18, 2011

unutmuşum ya :S hatırlattığın ve bilgilendirdiğin için teşekkürler :)

Cevapla

can atasever

Ara 18, 2011

Geri bildirim için teşekkürler :)

Cevapla

Ugur

Oca 30, 2012

yazıların eski sürümlerini sayenizde bende kaldırdım epeyce rahatlama oldu db ‘emde

Cevapla

  Ahmet

  Şub 21, 2012

  teşekkür ederim çok faydalı oldu benım için

  Cevapla

  Ercan

  Şub 23, 2012

  bende kaldırdım eski sürümleri epeyce faydasını gördüm

  Cevapla

Osman

Şub 21, 2012

Teşekkürler admin

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar