Uykusuzluktan Kurtulmanın Yolları

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Aralık 2012

Uykusuzluk, insanların %50’sinin hayatlarında en az 1 defa yaşadığı bir sorun. Uzmanlar, uykusuzluk sorununa kadınlarda daha sık rastlandığını belirtiyor. Her yaşta yaşanabilen bu sorun, gençlerde genelde uykuya başlayamama, daha yaşlı bireylerde ise uzun süre uyuyamama olarak ortaya çıkıyor.

Uykusuzluktan Kurtulmanın Yolları

Uykusuzluğun sebeplerinin başında, fiziksel olarak yaşanan rahatsızlıklar ve ağrılar geliyor. Bu durumda fiziksel sorunun çözümünü bulmak gerekiyor. Ardından uykusuzluk sorunu da çözülüyor. Bazen kullanılan bazı ilaçlar da uykusuzluğun nedeni olabiliyor. Bu durumlarda doktora başvurarak, ilacın kesilmesi veya muadili olan başka bir ilaçla değiştirilmesi çözüm olabiliyor. Psikolojik değişiklikler de uyuyamama sorununu ortaya çıkarabiliyor. Herhangi bir sebeple yaşanan aşırı kaygı ve gevşeyememe uyku sorununa yol açıyor.

Uykusuzluk sorunu tedavi edilmediği takdirde, kişi dinlenememiş olarak başladığı günde, faaliyetlerinde aksama yaşıyor. Yorgun hissediyor, gerginlik ve huzursuzluk yaşanabiliyor. Rutin faaliyetlerde yetersiz kalınması, kişinin hayat kalitesini etkiliyor.

Uykusuzluktan kurtulmak için, insanların yaptığı en büyük hatalardan biri, alkol v.b. maddelerin kullanılması. Uyuyabilmek için alkol kullanan kişiler, zaman içinde bağımlı hale gelebiliyorlar. Bu durumda, sorun 1 tane iken 2 katına çıkıyor. Uykusuzluk tedavisinde doktorun tavsiyelerine birebir uymak gerekiyor. Çok aç veya çok tok yatağa yatmak uyumayı engelliyor. Bu sebeple uyumadan önce buna dikkat etmek gerekiyor. Uykusuzluk yaşayan kişilerin, kafein içeren içeceklerden, alkolden ve sigaradan uzak durmaları, uzmanlarca önemle belirtiliyor.

Düzenli egzersiz yapılması, kişinin gevşemesine yardımcı olacağından, uykusuzluk durumlarında öneriliyor. Gece kaç saat uyunmuş olursa olsun, sabah belirli bir saatte uyanmak da olumlu katkı sağlıyor.
Uykusuzluk sorunu yaşayanlara, kesinlikle gündüz uyumamaları söyleniyor. Uyuyabilmek ve uykunun kaliteli olması için, yatak odasında ışık ve ses olmaması, ayrıca oda ısısına da dikkat edilmesi gerekiyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar