Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yazar: sanalzade Tarih: 9 Aralık 2013

Pratik yöntemlerle tükenmez kalem kelesi nasıl çıkar? detaylar sayfamızda sizlerle.

Ne kadar dikkat edersek edelim tükenmez kalem lekeleri bir şekilde gelip bizi bulur. Giymeye kıyamadığımız kıyafetlere, koltuklara, deri parçalara, kumaşlara istem dışı bulaşır. Hele birde küçük afacanların oyuncaklarını karalaması yetmiyormuş gibi evin duvarlarına, dolap ve mobilyalara bulaştırdıkları tükenmez kalem lekeleri yok mu eyvah mı eyvah dedirttirir insana. Ama hiç sorun değil bir takım yöntemlerle üstesinden gelinebilir.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Bilindik en pratik yöntem sirkedir, lekeli olan kısmı sirkeli bez yada pamukla temizleyip kalem lekelerinden kurtulabilirsiniz. Yanı sıra, biraz tuaf gelebilir ama saç spreyleride işe yarayan basit yöntemler arasındadır. Tabi bu iki yöntem bir yere kadar, yeni dökülmüş mürekkeplerde işe yarar uzun süre beklemiş bir tükenmez kalem lekesi çıkarmayabilir.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

Sakın şu yanlışa düşmeyin; mürekkep lekesi olan kıyafetleri, kumaşları, çamaşırları asla sıcak suda yıkamayın. Sıcaklık lekenin çamaşıra iyice işleyip daha zor çıkmamasına neden olur. Çok kıymetli eşyalarınızı özel olarak üretilmiş leke çıkarıcılar la temizlemeniz faydanıza dır. Pek çok markette leke çıkarıcı ürünleri kolaylıkla temin edebilirsiniz. Şimdi diğer yöntemlere geçip konuyu biraz daha açalım.

Gömlekteki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır

Kıymetliyse kuru temizleme yaptırmak kesin çözümdür ancak yinede evde çıkarılmak isteniliyorsa; Bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu ile lekeli bölge üzerine tamponlayın. Bu işlemi yaparken ovmadan bastırmaya özen gösterin. Ardından kıyafetinizi ılık su ile yıkayın. Kurutmadan önce, lekenin gitmiş olduğundan emin olun eğer leke çıkmamışsa aynı işlemi tekrar edin. Asla sıcak suyla sıkamayın, sıcak su durumu kötüleştirmekten başka işe yaramaz.

Deride tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Bazı parçalarda bunlar genelikle koltuklar olur, malum afacanların karalamayı en sevdikleri parçalardan biridir. Ilık su ile arap sabunu işe yarar ancak daha etkili çözümlerden biri izopropil alkoldür. Bu özel bir üründür ve eczanelerden rahatlıkla temin edilebilir. Lekenin bölgenin üstüne döküp 15 dakika bekletin ve ardından temiz bir bezle silin. Yanı sıra, saç spreyi ve etanolun de derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmada etkilidir.

Duvardaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Bol sabunlu su ile bastırarak silmek işe yarayan yöntemdir. Yanı sıra, lastik silgi ile silmenizde işe yarar. Duvar kağıtlarını ise temiz bir bezi nemlendirip arasına karbonat koyup çok bastırmadan silebilirsiniz.

Oyuncak bebeklerdeki tükenmez kalem lekeleri nasıl çıkar

Barbie, sindy bebek gibi oyuncak bebeklerdeki kalem lekelerini, biraz enteresan gelebilir ama akne kremleri ile temizleyebilirsiniz. İçerisinde benzoil peroksit içeren akne kremini lekeli kısma sürüp ovalayın. Ardından, 2-3 saat kadar oyuncağı güneş altında bekletip tekrar silin. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Koltuktaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Koltuğun kumaşı dayanıklı bir kumaşsa, biraz limon suyu ve ılık süt ile silmek sorununuzu çözebilir. Eğer nazik bir kumaşsa, keke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün ve kaybolana kadar fırçalayın.

Deri koltuktan tükenmez lekesi nasıl çıkar

Yumuşak nemli bezi limonlu suya batırarak leke bölgesi silmek çoğu zaman işe yarar ancak leke uzun süre beklemişse temizlemek epeyce zorlaşabilir. Bu işler için satılan özel ürünleri kullanman daha uygun olacaktır.

Parke üzerindeki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Süt ve gliserini karşıntırın ve yumuşak bir sünger ile lekeli kısımları silin. Ardından, temiz bir su ile leke bölgeyi yıkayın.

Mobilyalardaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Çiğ süt veya limon suyu ilave ettiğiniz sıcak su yeterli olacaktır. Hafifçe silmeniz yeterlidir.

Not: Yukarıda yer alan tüm yöntemler tavsiye amaçlıdır, önerileri uygulamak kendi inisiyatifinizdedir. Çok kıymetli eşyalarınız için özel ürünler ve kuru temizleme her daim en iyi çözümdür.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar