Troll Nedir ?

Yazar: sanalzade Tarih: 18 Nisan 2012

Troll Nedir? İnternet Trolleri

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde de moda haline gelen troll karikatürlerini mutlaka görmüşsünüzdür.

Kimisi komiktir güldürür, kimisi düşündürür, kimisi kızdırır! bide öyle troll ler vardır ki aptalcadır ne oldugu belirsizdir :) Peki nedir bu troll ? anlamı nedir ? troll ne yahu ? konuyu biraz açalım…

Troll, İngilizce ‘de Trolling kelimesinden gelen ve anlamı Türkçe ‘de aşağı yukarı “Zarf atmak” “yem atmak” manasındadır. Trolller, bulundukları ortamda (örneğin forumlarda, yada sosyal paylaşım alanlarında) genellikle tepki toplayacak, can sıkacak, kızdıracak, güzel ortamı bozacak ya da grubun tamamını hedef alan ve küçük düşürücü bir mesajı normal bir soruya cevap olarak yazarlar.

Çeşitli mesajlar (resimler oluşturarak) yazarak tepki toplamak ve dikkat çekmeye çalışmaktır. Genellikle bu tepki çabuk söner zira trollerin genel karakteristikleri tartışmanın ilerlemesine izin vermez.

Diğer bir ifade ile Troll internette eğlence arayan, enerji dolu cici insan tipidir. İki çeşit troll vardır, bilerek troll’lük yapanlar ve yaptığı işten zevk alanlar ki bunlara profesyonel troll deniyor, birde troll’lük yaptığını dahi farkedemeyen trollümsüler :) vardır, bu ikinci tür genelde güme gider banlanırlar yada ciddiye alınmazlar, paylaşım yaptıkları ortamlardan sürekli kovulurlar. İstenmezler!

Eğer biraz espiri anlayışınız gelişmişse sizde güzel troll karikatürleri ortaya çıkarabilirsiniz. Son günlerde oldukça fazla ilgi odağı haline gelen troll karikatürlerini çeşitli siteler aracılıgı ile oluşturabilirsiniz.

Bi sonraki yazımızda, yaratıcı fikir ve espirilerinizle troll karikatürleri kolayca hazırlayabileceğiniz adresleri paylaşacağız.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Ismail Gökdemir

May 29, 2012

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar