Topuklu Ayakkabı Deyip Geçmeyin!

Yazar: sanalzade Tarih: 19 Aralık 2012

Topuklu ayakkabı deyip geçmeyin, şık olayım derken sağlığınızdan olmak var!

Topuklu ayakkabı, günümüz modasının olmazsa olmazı olarak görülür. Kimimiz uzun görünmek, kimimizse şık olmak için ayakkabı tercihimizi çoğunlukla topukludan yana yaparız. Vitrinler hep rengârenk topuklu ayakkabılarla süslüdür.

Modaya düşkün bayanların sokaklardaki görüntüsü vitrin mankenlerini aratmayacak şıklıktadır. 25 cm’ye varan topuk yüksekliği ile bayanlarda boy kısalığı diye bir dert kalmaz. Hele bir de hoş görüntüsü düşünülürse doğaldır ki çoğu kadın topuklu ayakkabı giymeden sokağa çıkamaz.

topuklu ayakkabının zararları

Topuklu ayakkabının, bacakları uzun ve hoş gösterdiği konusunda sanırım birçoğumuz hemfikiriz. Açıkçası kadınlardaki topuklu ayakkabı tutkusunu anlayamıyor değiliz. Ama böyle bir tutku uğruna üzerine yürüdüğünüz tehlikenin farkında mısınız?Yapılan araştırmalar sonucunda topuklu ayakkabı giyen kadınların ayak parmaklarında şekil bozuklukları ve nasırlar gözlenmiştir. Bunun dışında ayak burkulmaları, ayak bilek ağrıları da sıklıkla topuklu ayakkabı giyen kadınların genel şikâyetleridir.

Sahip olabilmek için kimi zaman bir servet ödemeyi bile göze aldığınız topuklu ayakkabıların sizin için bir kâbusa dönüşmesini istemiyorsanız ayakkabı seçiminde şu üç hususa dikkat etmenizi öneriyoruz;

Topuklu Ayakkabılarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabı tabanının düz yada topuklu olmasından çok dengesinin iyi olmasına dikkat edin.
  • Ayakkabı içerisine yerleştirilen destekle ayak tabanınızın daha düz durmasını sağlayan platform ayakkabıları tercih edin.
  • Uzun yürüyüşlerde zaman zaman ayakkabınızı çıkararak veya değiştirerek ayaklarınızı dinlendirin.

Görünen o ki; kadınlar topuklu ayakkabı tutkusundan vazgeçmez. Erkekler için bile görünmez topuklu ayakkabı üretiminin başladığı bir devirde artık kim ne dese farketmez.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar