Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 29 Mart 2014

Topuk çatlakları, çirkin görüntüsünün yanı sıra günlük yaşantıyı da önemli ölçüde kısıtlıyor. Bu can sıkıcı sorunu evde uygulayacağınız basit yöntemlerle en aza indirebilir hatta yok edebilirsiniz.

İlk önce topuklar neden kuruyup çatlar kısa kısa değinelim.

Topuk çatlaklarının oluşum sebepleri arasında ayak mantarı, egzama, sedef gibi deri ve genetik deri hastalıkları ilk sırada yer alıyor. Devamındaysa yetersiz sıvı alımları ve vitamin eksiklikleri geliyor. Şeker hastalığı, tiroit ve böbrek hastalıklarının yanı sıra çeşitli metabolik hastalıklarda topuk çatlaklarının oluşmasındaki ana nedenler arasında yer alıyor.

Bu nedenle topuk çatlağı tedavisine başlamadan önce kişide bu hastalıklar varsa kontrol altına alınması gerekir. Özellikle şeker hastalarında topuk çatlağı problemli daha önem arz bir konudur. Eğer bu tip hastalıklarınız yoksa topuk çatlaklarını kendi başınıza gidermek daha kolay olacak ve doktor tedavisine gerek kalmayacaktır.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer

Topuk Çatlağını Önlemek İçin Alınması Gerekenler Önlemler

Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi topuk çatlaklarına neden olur. Özellikle aşırı kiloya bağlı yada aşırı yürüme koşma gibi durumlarda (ayak tabına fazla yük binmesi) çatlaklar daha hızlı oluşur. Bu sebepten ayaklara ve aktivitelere uygun ayakkabı seçmek önemlidir.

Yaz aylarında mecburen açık tarzda ayakkabıları yada terlikleri tercih ederiz. Bu durumda ayak derisi tozlu zeminlerle daha çok karşılaşacağından derinin kurumasına sebep olacaktır. Ayrıca banyo-abdest alma sonrası ayakların yeterinde kurulanmamasıda çatlak oluşumunun bir diğer sebebibir. Kısaca yaz aylarında ayak bakımı ve hijyene biraz daha özen göstermek olmazsa olmazlardan.

Topuk Çatlaklarını Gidermek için Evde Yapabilecekleriniz

Aşağıda yer alan denenmiş yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa bir iki tanesini seçin ve periyodik olarak uygulamaya çalışın. 2 bakımdan sonra farkı kendi gözlerinizle göreceğinizden elin olabilirsiniz.

Topuk çatlakları için ponza taşı

Haftada en az bir defa ayak cildinizi ponza taşı veya ayak törpüsü ile temizleyin. Ölü derinin atılmasını sağlayan ponza taşı en iyi peeling yöntemlerinden biridir. Törpülendikten sonra uygun bir topuk kremiyle masaj yaparak yedirin. Ayrıca günlük olarak üre içeren merhem ve losyonlarla ayaklarınızı ovuşturmayıda ihmal etmeyin.

Topuk çatlakları için doğal maskeler

1.) Ayaklarınızı yıkayıp kurulayın. Bol miktarda mayonez sürdükten sonra ayağınıza bir poşet geçirin ve çorabınızı giyin. 30 dakika kadar ayaklarınız mayonezli halde kaldıktan sonra bol sıcak su ve sabunla bir güzel temizleyin. Bu maskeyi aynı şekilde haftada bir kere tekrar ettirin.

2.) 10 tane aspirini ezin ve vazelinle karıştırın. Tıpkı mayonezde olduğu gibi aspirin vazelin karışımı çatlamış topuklarınıza sürün ve üzerine çorap giyin. 5 6 saat bekledikten sonra ayaklarınızı yıkayın. Bu işlemden sonra çatlaklar yumuşayacaktır.

3.) Bir miktar gliserini limon suyuyla karıştırın ve topuklarınıza sürün. Aynı şekilde elma sirkesi ve su karışımı da topuk çatlaklarına iyi gelir.

4.) Deniz tuzu sertleşmeyi giderir. Deniz tuzunu zeytinyağıyla karıştırarak topuklarınıza bakım yapabilirsiniz.

Topuk Çatlaklarıyla Tekrar Karşılaşmamak İçin Bunlara Dikkat Edin.

Düzenli çorap giyin, yaz ayları dolayısıyla çorap giymiyorum diyorsanız gece yatmadan önce topuklarınıza krem yada vazelin sürüp nemlendirin. Topuk çatlakları için özellikle e vitaminli kremler çok iyidir.

İşiniz sebebiyle çok fazla ayakta duruyorsanız akşam eve geldiğinizde deniz tuzu ve su karışımda ayaklarınızı dinlendirin. Klasik olucak belki ama beslenme düzeninize dikkat edin. Vitamin ve mineralleri bakımından zengin gıdalar tüketin.

Günlük ayakkabınız farklı, spor ayakkabınız farklı, iş ayakkabınız farklı ve en önemlisi hepsi ayak yapınıza uygun rahat ettiren modellerden olsun.

Şimdiden geçmiş olsun.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar