Tırnak Batması Sebepleri ve Tedavisi

Yazar: sanalzade Tarih: 21 Aralık 2012

Çok sayıda insanın yaşadığı, ağrılı ve sıkıntılı bir durum olan tırnak batması, ayak tırnaklarında rastlanılan bir problemdir. Bir çok sebepten dolayı, genellikle ayak başparmağında meydana gelir.

Tırnak Batması Sebepleri ve Tedavisi Süreci

Tırnakların aşırı kısa, tırnak kenarlarının aşırı yuvarlak biçimde ve içe doğru derin biçimde kesilmesi bu soruna yol açabilir. Ayrıca giyilen sağlıksız ayakkabılar da tırnak batmasına sebep olabilir. Kullanılan sivri burun ve aşırı yüksek topuklu ayakkabılar, sert yapılı bot ve çizmeler de tırnak batmasını tetikleyebilir.

Ayakların havasız kalması ve aşırı terlemesi de yine sorunun nedenlerinden biridir
Tırnak batmasından korunmak için, ayak tırnaklarının kenarları kare biçimde ve hafif uzun bırakılmalıdır. Ayak tırnakları aşırı uzun veya aşırı kısa bırakılmamalıdır. Sivri burunlu, ayağı sıkıştıran ve tırnaklara baskı yapan ayakkabılar giyilmemelidir. Her yaşta rastlanabilecek olan tırnak batması, ayakta ciddi ağrılar, şişkinlikler ve zaman zaman da enfeksiyonlara sebep olur.

Tırnak Batması Tedavisi
Bu durum için cerrahi çözüm yöntemi mevcuttur. Cerrahi müdahalede, batık olan tırnak çekilir ve yatağına müdahale yapılır. Genel anestezi uygulanmadığından, hafif ağrılı bir yöntem olduğu söylenilebilir. Tırnak yeniden çıktığında, batık durumu tekrar edebilir. Bunun bir garantisi yoktur.

Tırnak Batmasına karşı evde uygulanabilecek yöntemler
Tırnağın gevşemesini sağlayan teller satılmaktadır. Tırnak batmasına çözüm olarak satılan bu ürün, sorunlu tırnağa takılır takılmaz ağrı kesilir. Günlük yaşama etki etmeyen ve denenebilir bir yöntemdir. Tel takıldıktan sonra, günlük faaliyetlere devam edilebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler
Evde kolayca uygulanabilen yöntemi, maliyeti düşük olduğundan herkes deneyebilir. Şeker hastalığı ilerlemiş olan, damar ve dolaşım rahatsızlıkları yaşayan kişiler, evde uygulanan tel yöntemini, doktorlarına danışarak kullanmalıdır. Ayrıca tel kullanımı sırasında, parmağında veya ayağında hissizlik durumu ile karşılaşanlar, doktorlarına başvurmalıdırlar.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar