Sümerler hakkında bilgilerMezopotamya’da ilk şehir devletlerini Sümerler kurmuşlardır. En önemlileri Ur, Uruk, Kiş, Legaş olan bu şehir devletlerine “site” adı verilmiştir.

Bu devletler arasında siyasi ve ekonomik nedenlerle sık sık savaşlar yapılmıştır. Siteler, etrafı surlarla çevrili, Ziggurat adı verilen tapınak ve onun etrafındaki evlerden meydana gelmiştir. Sitelerin başlarında patesi veya ensi adı verilen krallar bulunur ve Tanrı adına ülkeyi yönettiklerini iddia ederlerdi.

Patesi çevresindeki sitelere hakim olursa “lugal” Sümer ülkesine hakim olursa “lugal kalma” unvanını alırdı. Devlet yönetiminde krala yardımcı olan danışma meclisleri de bulunurdu. Aynı zamanda Sümer kralları, dini törenleri idare eder, savaş sırasında ordunun başında bulunur ve hukuki yetkileri elinde toplardı. Kraliçe devlet işlerinde oldukça etkiliydi.

Sümer Devleti’nde krallar ve rahipler en üst sınıfı oluştururken halk, hürler ve köleler olmak üzere sosyal sınıflara ayrılmıştı. Sümerlerde köleler haricinde her erkek asker sayılmış, ordu yaya ve savaş arabalarını kullanan süvarilerden oluşmuştur.

Çok tanrılı bir inanca sahip olan Sümerler, ölümden sonraki hayata inanmamışlardır. Gılgamış, Tufan ve Yaradılış destanları Sümerler tarafından meydana getirilmiştir.

Sümerler, ev ve tapınaklarını ateşte pişirilmiş kerpiç ve tuğlalardan yapmışlardır. Mimaride sütun, kubbe, kemer tarzını kullanmışlardır. Oymacılık, kuyumculuk, heykel vb. sanat dallarıyla ilgilenmişlerdir.
Sümerler kara sabanı kullanarak ve sulama amaçlı kanallar inşa ederek tarımın gelişmesini sağlamışlardır.

Sümerler, sümerler özet hayatı, sümerler özet, sümerlerin özeti, sümerler hakkında özet, sümerliler özet, sümer özet, sümerliler özeti, sümerlilerin hayatı özet, özet sümerliler, sümerler kısaca özet, sümer ‘ler kısaca özet, sümerler hakkında ansiklopedik bilgi,  sümer uygarlığı, sümer medeniyeti


Etiketler
Yorumlar

2 Yorum Yapılmış!

Baybora

Ara 24, 2011

Sumerler konusunda Muazzez Ilmiye Cig i okumanizi oneririm kendisi yasayan son sumerelogdur ve sumerler hakkinda derin bilgiye sahiptir.Ayrica sumerlerin bi Turk kavmi oldugunu ileri surmus ve bir cok sumer metinini Turkce olarak okumustur.Bilgi icin cok sagolun.Keske yazinizda bunlardanda soz etseydiniz.

Cevapla

    sanalzade

    Ara 24, 2011

    Sağolun hocam en kısa zamanda bahsettiklerinizi araştırıp yazıya ekliyeceğim.

    Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar