Sosyal Medyada Başarılı Olabilmenin Sırları

Yazar: sanalzade Tarih: 12 Aralık 2011

Sosyal Medya alanına olan ilgi arttıkça, nasıl uzman olunacağı tartışılmaya başlanıyor. Ne kadar, sadece Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda gezip, eğlence amaçlı kullananlar olsa da kendilerini “uzman” olarak görmekteler. Biz bu gibi uzmanları (!) bir kenara bırakıp asıl uzman dediklerimizin yaptığı davranışları ele alalım.

Sosyal Medya Uzmanı olarak adlandırdığımız kişilerin nasıl bu kadar başarılı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Her başarının bir sırrı vardır. İnsanoğlu, oturduğu yerden başarılı olabilseydi inanın çoğunluğumuz başarılı olacaktı. Sosyal Medya Uzmanları’nın da hiç oturduğu yerden başarılı olabileceğini düşünmediğimize göre bu başarılarının sırrını neye dayandığını okumaya hazır mısınız?

  •  Zeki Olmak:  Her başarı zekice davranmak sonucunda elde edildiği gibi “sosyal medya”da da bu geçerlidir. Sosyal medya uzmanı tabii ki her şeyi bilemez ancak neyi, nerede, nasıl yapacağını bilebilir.
  • İyi İletişim Kurmak: Müşterileriyle iletişim kurmayan biri zaten ne kadar başarılı olabilir ki? Sosyal medyada illa ki olumlu iletişim kurulmalıdır çünkü kötü iletişim kuran biri “sosyal” olamaz. Sosyal olamayan biri de ne yazık ki sosyal medya uzmanı da olamaz.
  • Empati Kurmak: İyi bir iletişim kurmayı başarabilen biri zaten empati de kurabilmiştir. İyi bir sosyal medyacı kendisini müşterinin yerine koyar ve kendisine sorular sorar. Unutmayın, empati olmayan bir yerde başarı da olmaz!
  • Güvenilir Olmak: Empati kurmayı başarabilmişseniz, bu sorunu da çözmeniz gerekir. Siz bir müşteri olsanız, işini zamanında yapmayan hatta işini hiç yapmayan birisine iş verebilir misiniz?
  • Özgün Olmak: En iyi sosyal medyacılar her zaman özgün olanlardır. Yaptıkları işlere her zaman girişimcilik duygularını da eklerler. Tabii faydalı buldukları yazıları da belirtirler ancak kimsenin taklidini yapmazlar! Unutmayın, taklit sizi hiçbir yere götürmez.
  • Sorgulamak: İyi bir sosyal medyacı neyin işe yarayacağını, neyin nerede kullanılacağını tespit eder ve araştırır. Hangi içeriklerinin beğenildiğini, hangi içeriklerinin yorum almadığını gözden kaçırmaz. Eğer bir şeyleri sorgulamıyorsan, hep aynı kalırsın. Kötüysen kötü, iyiysen iyi. İyiysen daha iyi olmaya çalışmalısın!
Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar