Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitki çayları ile soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz.

Malumunuzdur ki, son günlerde grip hastalığı salgını etrafımızda kol geziyor. Her ne kadar istemesekte virüs bizi bir şekilde buluyor ve vücudumuzu mikroplara karşı savunmasız hale getiriyor. Çözümü her daim doktor kontrolünden geçmek ve gerekli tedbirleri almaktır ancak alternatif yöntemlerde yok değildir.

İşte bunlardan biride gribe iyi gelen bitkilerdir zira, antibiyotik kullanmadan virüslerle mücadele etmenin en doğal yollarından biridir. Her yudumu şifa dolu bu çayları ve bilinen etkilerini hep birlikte inceleyelim.

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bitki çayları

Ihlamur

Soğuk algınlığı ve grip denince akla gelen ilk bitki iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği olan ıhlamurdur. Boğazda tahrişi önler ve şikayetlerin azalmasını sağlar. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ancak, her şeyde olduğu gibi, ıhlamur çayı içiminde de ölçüsüzce davranılmamalıdır.

Adaçayı

Sırada adaçayı var, tıpkı ıhlamurda olduğu gibi adaçayıda ağız ve boğaz iltihaplarına karşı en etkili bitkiler arasında yer alıyor. Uzmanlar adaçayını çay şeklinde (kaynatılmadan) hazırlayıp gargara yapılmasını öneriyor.

Zencefil

Anavatanı Asya’nın tropikal gölgeleri olan zencefilde soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi konusunda kuvvetli iltihap giderici etkisi ile önemlidir.

Karanfil

Ağrı hissini hafifletici etkisi bulunan kafanfil, bakteri veya virüslerin sebep olduğu ağız ve boğaz enfeksiyonu durumları için faydalıdır.

Karabiber

Boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu bilinen karabiberi, soğuk algınlığının ilk belirtilerinin yaşandığınız durumlarda top ve toz çeşitlerinde ki karabiber meyveleri ile hazırlanan çayı gargara şeklinde mutlaka deneyin. Bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici etkisi vardır.

Limonlu Çay

Yüksek miktarda C vitamini içeren limonlu çay griple mücadelenin en kolay yollarından biridir. Gün içerisinde içtiğiniz çaylara bolca limon sıkabilir yahut sadece kaynar suya limon ekleyip içebilirsiniz. İsterseniz çayın içine limon kabuğunu da rendeleyebilirsiniz. Yanı sıra, gripli zamanlarda nane limon gibisi yoktur.

Daha bilindik ve etkisi kanıtlanmış pek çok bitkisel çay çeşitleri vardır. Bunlar kendi içlerinde daha farklı daha farklı karışımlarla hazırlanıp kuvvetlendirilebilir ve damak zevkinize uygun halede getirilebilir.

Acil şifalar, sağlıklı günler dileriz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar