Sivilce Oluşumunu Engellemek

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Ağustos 2014

Sivilce oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler püf noktalarıyla sayfamızda.

Sivilceler dermatolojik bir rahatsızlıktır. Cildin yağ dengesinin bozulması, yanlış beslenme, hijyen kurallarına uyulmaması, aşırı stres ve ergenlik dönemindeki hormonal düzensizlikler öne çıkan başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Sivilce oluşumunu önlemek için cilt temizliğine özen göstermek önemli ancak halk arasında sanıldığı yüzü sık yıkamak çözüm değil. Sanılanın tam aksine yüzün sık yıkanması cildin kuruyarak yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Dolayısıyla deri yağı dengelemek için daha fazla yağ üretir ve sivilce oluşumunu arttırır. En ideal ölçü cilt tipine uygun temizlik maddeleriyle cildin günde iki kez hassas şekilde yıkanmasıdır.

Yanı sıra, hijyen kuralları çerçevesinde temiz olmayan kirli ellerle sivilcelerin kesinlikle ellenmemesi ve sıkılmaması bizatihi önem arz ediyor. Aksi takdirde bakterilerin yağ kanallarına girmesi kolaylaşıyor ve sivilce oluşumu tetikleniyor.

sivilceli yüz

Uzmanlar sivilcelerin stresle birlikte arttığını belirtiyor. Özellikle yağlı ciltlerin sivilce oluşumuna daha yatkın olduğunu, bu nedenle söz konusu ciltlere sahip kişilerin stresten uzak durmak önemli.

Sivilce oluşumunu tetikleyen diğer bir husus ise yanlış makyaj ürünlerinin kullanılması ve temizliğine dikkat edilmemesi. Özellikle yüzde makyaj yada güneş koruyucu kremle uyumak çok sakıncalı. Makyajlı ciltlerde gün içinde kirler birikir ve porları tıkanır dolayısıyla siyah nokta ve sivilce oluşumu kolaylaşıyor. Bu nedenle gece yatmadan önce cildin temizlenip arındırın.

Sıra geldi yiyeceklere. Aşırı yağlı besinler, çikolata ve kabuklu yemişlerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Aslında sivilce yapan pek çok gıda var, liste çok uzayabilir ama ayıklamanın en iyi yolu yediğiniz bir şeylerle sivilceleriniz arasında bir bağ kurmak. Yani size dokunan gıdayı tespit edip yememeye çalışmak. Yanı sıra, iyotlu tuzunda akneyi körüklediği belirtilen detaylardan…

Varsa tecrübelerinizi yorum alanından belirterek konunun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. rica ediyoruz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar