Sivilce izleri (lekeleri) nasıl geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 14 Mart 2014

Evde uygulayacağınız basit işlemlerle sivilce (akne) izlerinden kurtulanabilirsiniz. Sivilce izleri nasıl geçer, tedavisi nasıldır, izler nasıl yok edilir? işte tertemiz duru bir cilde kavuşmanın yolları.

Sivilce (Akne Vulgaris), her ne kadar ergenlik döneminde (12-18 yaş) oluşan bir deri hastalığı olarak biliniyor olsa da, her yaşta bireyin karşılaştığı genel bir cilt hastalığıdır. Cilt altında bulunan yağ miktarı artar ve bezeler anormalleşir. İltihaplanan cilt, kızarır ve şişlikler oluşmaya başlar. En çok yüz bölgesi başta olmak üzere göğüs, sırt, boyun ve omuz bölgesinde görülür.

Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisi mümkündür. Kişi isterse cilt hastalıkları hekimlerine başvurabilir veya kendi hazırlayacağı yada satın alacağı bir takım doğal kürleri, bakım ürünlerini tercih edebilir. Yahut hiç bir şey yapmaz olağan yaşamına devam eder ve sivilceler zamanla kendiliğinden geçmesini bekler.

akne izleri nasıl geçer

Çok korkulacak bir durum değildir ancak, kişi tedavi için hiç bir yol izlemeyip durumu akışına bırakırsa bir takım izleri hayatı boyunca taşımak zorunda kalabilir. Dolayısıyla fiziksel görüntünün bozulmasına yol açan bu durum bireyin psikolojisini alt üst edecektir.

Not: Cildinde ciddi boyutlarda sivilceleri olan bireylerin iz sorunu yaşama riskleri yüksektir.

Bilinmelidir ki, akne (Akne Vulgaris) uzun süreli sabır isteyen tedavi süreci gerektirir. Uygulanacak işlemler izleri günü birlikte yok etmez. Uzmanlar izler için ilaçları kişinin cilt yapısı, sivilcelerin şiddeti ve nedenine göre ayarlar. Hafif şiddette olanlara peeling, daha derin ve geniş yüzeyli izlere mikro iğnelerle yapılan dermaroller tedavisi, lazer yahut dolgu maddesi gibi farklı işlemler uygulanarak izlerin yok edilmesi sağlanır.

Soru: Yüzümdeki sivilce izleri beni çok rahatsız ediyor. Kurtulmak için evde hangi işlemleri uygulayabilirim?

Cevap: Haftada üç (3) defa, 1 yemek kaşığı elma suyu ve 1 tatlı kaşığı kayısı yağını öğütülmüş yulaf unuyla birlikte karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu kürü yüzünüde yaklaşık 20 dakika kadar bekletin.

Ayrıca, ölçüleri eşit miktarda havuç ve limon suyunu buzdolabınızdaki buz kalıbına dökün ve dondurun. Akşamları uyumadan önce, dondurucudan 1 küçük kalıp buzu cildinizde dolaştırarak sürün. Bu kür, gözeneklerinizi sıkılaştırarak sivilce izlerinin geçmesini sağlayacaktır.

Sivilce İzlerini Geçiren Maskeler

Sivilce İzlerini Geçiren Maskeler

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal maskeler cilde peeling etkisi yapar ve izlerin üstesinden gelmenizi sağlar. Aşağıdakilerden hangisi kolayınıza geliyorsa birini seçin ve periyodik olarak uygulamaya çalışın.

Elma sirkesi: Akşamları yatmadan evvel pamuk ile cildinize sürün ve masaj yapın.

Toz şeker: Hafif nemlendirdiğiniz toz şekeri yüzünüze masaj yapar gibi yedirin. 10 dakika kadar sonra yüzünüzü kaliteli bir cilt bakım özellikli sabunla yıkayıp durulayın.

Bal: Doğallığından emin olduğunuz (hakiki) balı cildinize sürün ve kısa bir süre bekledikten sonra yıkayın.

Sivilce İzleri için Şifalı Bitkiler

Marul: 3 bardak suyun içine 25 gram kadar doğranmış marul ekleyin ve ısıtın. Bu suyu sabah ve akşamları lekeli bölgelere sürün. Uğraşamam derseniz, marulu miksere atıp çıkan suyuda kullanabilirsiniz.

Sinir otu: Yapraklarını ezin ve suyunu sivilcelerin üzerine sürün. Hem izler hemde sivilceler için faydalıdır.

Ceviz: Taze yada kuru ceviz yapraklarını 1 bardak suyla kaynatın ve akne izlerinin olduğu yerlere sürün. (soğumasını bekleyin)

Maydanoz: 1 demek taze maydonuzu 1 litre suda kaynatın. Maydonozları lapa gibi ezip yüzünüze koyun. 20 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın.

Sabun Otu: Aynı şekilde sabun otu kökünü de suda kaynatılıp elde ettiniz sivilce lekesi olan yerlere uygulayabilirsiniz.

Sivilce sonrası iz kalmaması için bunlara dikkat edin

Cildinizdeki aknelerinizi kesinlikle sıkmayın. Sıkılan akneler, ciltte leke ve iz kalmasına neden olur. Daha az kozmetik ürünler kullanın, makyajınızı azaltın ve geceleri asla makyajlı şekilde uyumayın. Cildinizi makyajdan arındırırken akneli ciltler için uygun olan temizleyici ürünleri tercih edin.

Adet düzensizliği ve tüylenme artışı gibi şikâyetleriniz varsa, hekime başvurup hormonlarınıza baktırın. Akneleriniz sebebi hormonal kökenli olabilir.

Tüm bunların yanında, beslenme düzeninize dikkat etmenizde bir hayli önem arz ediyor. Bazı gıdalar ankelerin dahada çoğalmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda, yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durup, düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmek daha uygun olacaktır.

Süt ürünleri tüketirken, yarım yağlı olanlarını seçin. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı akneleri fazlalaştırabilir.

Omega 3 ve omega 6 tüketimini arttırmanızda fayda var. Yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı ve balık gibi deniz ürünleri bu açıdan en yoğun gıdalardır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar