Sivilce Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Yazar: sanalzade Tarih: 29 Haziran 2013

Sivilce, vücudun hemen her bölgesinde bulunan yağ bezlerinin, cilde açılan kanallarının tıkanması sonucu oluşun cilt hastalığına verilen addır. Yağın yapısını oluşturan maddelerden bir tanesi olan sebum, kıl köklerinden dışarıya çıkamadığı zaman vücutta sivilce oluşumuna sebep olur.

Sivilce Çeşitleri

Sivilce (Akne Vulgaris), hemen her yaş grubunda sıklıkla görülmektedir. Sivilce çeşitleri, toplumda bilinenden çok daha fazladır. Akne Fulminans, büyüme çağındaki erkeklerde sıklıkla görülür. Yüz, göğüs ve sırt bölgelerinde abseler şeklinde ortaya çıkar.

Akne Konglobata, gelişme çağındaki ve orta yaş grubundaki kadınlarda sıklıkla görülür. Yine yüz, göğüs ve sırt bölgesinde abseler halinde ortaya çıkar.

Sivilceler nasıl geçer? Tedavi yöntemleri ve öneriler için tıklayın…

sivilce çeşitleri

Sivilce çeşitlerinden bir diğeri de Akne Neonatorum (Bebeklik Svilcesi), doğumda veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkar ve bebeklerin %20’lik kısmında gözlemlenir. Hamilelik esnasında, anneden salgılanan hormonların sebep olduğu saptanmıştır. Tedavisi çok gerekli değildir.

Akne Infantum (Çocukluk Çağı Sivilcesi), genellikle 1 yaşından 5 yaşına kadar sık görülür. Erkeklerde daha sık rastlanan bu sivilce çeşidinde, bebeklik sivilcesinin aksine tedavinin gerekli olduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak, Yaz sivilcesi, klor aknesi, yağ, katran ve zift sivilcesi, pomad sivilcesi, deterjan sivilcesi, kozmetik sivilce, mekanik sivilcelenme gibi sivilce çeşitleri de toplumda sıklıkla görülmektedir.

Sivilceler çok çeşitli olmakla birlikte, hepsini oluşturan ana sebep, vücuttaki yağ salgısından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, yağ salgısını etkileyen hormonal faktörler de sivilce (akne) oluşumuna neden olmaktadır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar