Sigarayı Bırakmanızı Kolaylaştıracak Öneriler

Yazar: sanalzade Tarih: 9 Şubat 2014

Sigara içiyor ama bir türlü bırakamıyor musunuz? Denemediğiniz yol, yöntem kalmadı mı? Sakın pes etmeyin! Birde bizim önerilerimize göz atın. Sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracak ipuçları sanalzade’de sizlerle.

Sigara yüzünden her yıl milyonlarca insanın sağlık sorunları yaşıyor ve çoğunluğu hayatını kaybediyor. Hem maddi hemde manevi yönden hayat karartan bu illetten kurtulmak için artık bir adım atmanın zamanı gelmedi mi? Kendiniz için yapmasanız bile sevdikleriniz için bunu yapmalısınız. Unutmayın, hiç bir şey imkansız değildir.

Sigarayı bırakmayı kolaylaştıran yöntemler

Kendinize bir gün seçin, hatta bu günü seçin. Sadık kalmak şartıyla söz verin kırıp atın paketi bırakıyorum! deyin. Derin bir nefes alın ve rahatlayın. Oturun bir kenara, çıkarın bir kağıt kalem ve başlayın sigaranın zararlarını yazmaya.

Sigarayı Bırakmanızı Kolaylaştıracak Öneriler

Kanser başta olmak üzere sigaranın insan sağlığı üzerinde açtığı tüm sağlık sorunları yazdıktan sonra listeyi cebinize koyun. Mümkünse bu listeyi bir kaç adet çoğaltıp her zaman görebileceğiniz yerlerede asın. Örneğin iş yerinde çalışma masanıza yada evde oturma odanıza. Emin olun canınız sıgara istediğince bu liste size engel olacaktır tiksindirecektir.

Boş vakitlerinizi değerlendirmek için hobiler edinin.

Hani boş vakitler olurya 5 dakikalık yada 10 dakikalık mola tarzı zamanlar. Eskiden bu vakitlerde sıgara içerdiniz. Artık içmeyeceğinizden bu kısa molalar için kendinize bir takım uğraşlar edinin. Sakın ola aman bir tane içiyim demeyin!

Düzenli egzersizler ve yürüyüşler

Günde 15 20 dakikanızı spor aktiviteleri ile geçirin. Çıkın dışarı yürüyüş yakın, parka gidin, temiz hava alın. Derin derin nefes almanın nasıl güzel bir olduğunu anlayın.

Sigarayı aklınıza getirecek materyalleri etrafınızdan uzaklaştırın.

Örneğin arabanızda eskiden kalma bir küllük varsa derhal atın. Evde çakmak, yada kibrit varsa yok edin. Arkadaşlarınızdan sigara içen varsa, rica edin sizin yanınızda içmesinler yada bir vakit onlarlardan uzak durun. Yoksunluk belirtileri bir kaç hafta kadar sürer. Bu süreyi atlatana kadar aklınıza sıgarayı getiren herşeyden kurtulun, uzaklaşın. En iradenize hakim olun.

Beslenme şeklinizi yeniden gözden geçirin.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaktan korkmayın. Beslenme düzeninizi şekle sokarsanız eğer üstesinden rahatlıkla gelirsiniz. Araştırmalar yakın, sizi tok ve zihinde tutacak yiyeceklere yönelin. Aynı şekilde içeceklerdede bir düzen tutturun. Örneğin, kahve yada çay sigara içme arzunuzu tetikliyorsa, meyve sularına, yeşil çay ve bitki çaylarına yönelin.

Sözünüzden dönmeyin

Elbet zor bir dönem, ama bir söz verdiniz, sözünüzden asla dönmemelisiniz. İnatçı olun, direnin! Ailenizden destek alın, eşiniz ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Eğer tüm bu yaptıklarınıza rağmen bırakamıyorsanız bir uzman hekime başvurun ve tıbbi destek alın.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar