Şifreyi çözen istihbarat servisine alınacak

Yazar: sanalzade Tarih: 2 Aralık 2011

İngiliz gizli servisi uzmanları yeni ajanlarını arıyor. Adayların bu işe uygun olup olmadığını anlamanın yolu ise internetten yayınlanan bir koddaki şifreleri çözmek.

”Can you crack it?” (Bunu kırabilir misin?) isimli web sitesi Facebook ve Twitter aracılığıyla hızlı yayılan bir fenomen haline gelmek üzere.

Sitede ilk bakışta pek bir anlam içermediği izlenimi veren 160 çift sayı ve harf bulunuyor. Bunların altında da cevabın yazılacağı bir boşluk verilmiş.
Bu karakter kombinasyonları arasındaki ilişkiyi çözüp cevabı bulanlar gizli servisin ofisine davet edilip iş öneriliyor.
Bu yöntem İngiltere’de gizli servis elemanları hakkında Ekim ayında yayınlanan bir rapora istinaden oluşturulmuş gibi görünüyor.

Bu rapor istihbarat ve güvenlikten sorumlu ajanların tehditlere cevap vermek için belirli bir zeka seviyesine ve sorun çözme kabiliyetine sahip olması gerektiğini öngörüyor.

Bu ajanların özellikle siber tehditlere karşı kullanılacağı da konuşulanlar arasında.

Bu İngiliz istihbaratının bu yöntemi ilk kullanışı değil. 2. Dünya Savaşı esnasında da Almanların gelişmiş kodlama yöntemlerini kırabilmek için işe alınacak ajanlardan verilen bir bulmacayı 12 dakikadan az bir sürede çözmeleri isteniyordu.

Etiketler
Yorumlar

3 Yorum Yapılmış!

Vedat

Ara 13, 2011

Şifreyi Çözdüm :) ))

Cevapla

mehmet arslan

May 20, 2012

ceo

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar