Sıcak Suyun Önemi ve Faydaları

Yazar: sanalzade Tarih: 13 Kasım 2012

Günde en az 2,5 – 3 litre suyu belli aralıklarla tüketmenin insan sağlığını olumlu yönde etkilediğinin artık hepimiz biliyoruz. Peki hiç sıcak su ve soğuk su içmenin arasında fark olabileceğini düşündünüz mü?

Sıcak Suyun Faydaları

Eğer öyle ise, sıcak su içerken vücudun ekstradan faydalandığı bazı şeyleri neden soğuk su içerken yaşamıyor olabiliriz? Normalde suyu vücudun su kaybını ve dolayısı ile su ihtiyacını gidermek için içiyoruz.

Dolayısı ile sıcak ya da soğuk su içmenin hiçbir şekilde farklı olmayacağını, her halükarda alınan sıvının önemli olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bazı uzmanlar sıcak su içmenin en az soğuk su içmek kadar faydalı olduğunu ancak bu faydaların farklı yollardan sağlandığını savunuyorlar.,

Sıcak Suyun Önemi

Sıcak Suyun Önemi

Sıcak Su ve Soğuk İle İlgili Araştırmalar.

Yapılan araştırmalar sonucunda edinilen bulgulara göre soğuk su içmenin biraz daha kalori harcadığını gösteriyor. Bildiğimiz üzere vücut belli bir ısıda kendini koruyor. Soğuk su içtikten sonra vücut tekrar o dereceye çıkabilmek için ekstra çaba sarf ediyor.

Bu da bir iki kalorinin daha fazla yanması anlamına geliyor. Fakat diğer bir yandan, soğuk su tüketimi yemiş olduğumuz veya yediğimiz yemeklerin yağlarını katılaştırmasına sebep veriyor. Bu da sindirimi zorlayabiliyor.

Öte yandan, sıcak su içtiğimizde vücut ısısı yine yükselir ve vücut tekrar normal vücut seviyesine ulaşana kadar çalışır. Bunu da terle akıtır. Sıcak su içtikten sonra gerçekleşen terlemelerde GERÇEK toksinlerin vücuttan atılması sağlanır. Bunun bir diğer anlamı kan dolaşımının temizlenmesi.

Suyu sıcaktan ziyade, rahatça yutabileceğiniz ılıklıkta, sıcağa yakın derecede olmasına özen gösterin. Bir iki bardak sıcak suyu içtikten bir müddet sonra hafif olarak terlemeye başlayacaksınız. Hemen ardından tekrar sıcak su içmeniz öneriliyor. Bu işlemi ortalama haftada bir iki kere, dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

Son bir hatırlatma: Su sağlıktır!

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar