Sessiz Dostumuz Kitaplar

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Mayıs 2013

Biz istersek, bize içini döken, bazen yalnızlığımızı paylaşan ama sus dediğimizde hiç konuşmayan, sadece aksesuar olarak kalabilen tek dostumuzdur kitap. Konuşmasına izin verirsek bir hazinedir aslında. Kitapla hâlâ dost kalabilen büyük çoğunluk için bu kocaman hazinenin kapıları açık.

Bilgilenmek ya da eğlenmek için hangi amaçla olursa olsun yanımızdan hiç ayırmadığımız bu dostumuzdan daha vefalı bir dost bulamayız. Kitapta duygu vardır.

Sımsıcak bir dokunuştur kitap.

Her konuda bizi aydınlatan, zenginleştiren, güçlendiren kitaplarımız yaşantımızın vazgeçilmez parçasıdır. Çok okuyan mı bilir, çok gezen bilir tartışması yıllarca sürmüştür. Yaşayarak gezerek öğrenmek için zamanımızın yetmediğini ve okuyarak dünyaları yuttuğumuzu söylemişizdir hep.

atatürkün kitapla ilgili sözü

Peki, neden kitap okuma ihtiyacı duyarız diye düşünelim bir de. Okuma gaye değil, araç olmalıdır. Okumanın sonunda bilgi edinmeli, davranışlarımızı bu bilgiler doğrultusunda yönlendirmeliyiz. Okuduğumuz metin tarih ise günümüze ışık tutmalıdır. Okuduğumuz bilgilerden faydalanmalıyız ve onları hayata geçirmeliyiz.

Voltaire’ nin de dediği gibi “Okuma, ruhu yüceltir”.

Dilimizi, ancak edebiyat üstatlarının eserlerini okuyarak zenginleştirebiliriz. Önemli yazarların eserlerini okuyarak hem düşüncelerimiz gelişir, hem de ifade yeteneğimiz güzelleşir. Okumayan insan zihnini geliştiremez. Okuma, düşünceyi besleyip düşünme yeteneğimizi geliştirir ve kelime hazinemizi genişletir. Kabul etmediğimiz fikirleri okuduğumuzda reddetme hakkımız bizi yazarla tartışmaya götürür. Fikir alışverişi yapmamızı sağlar.

Bilgili ve başarılı insanlar çok okuyan kişilerdir. Başarılı yazarlar, ömürlerinin yarısını okuyarak geçirmişlerdir. Kahvelerde, meyhanelerde vakit öldüren insanların çoğu, okuma alışkanlığı edinememiş kimselerdir. Okuma alışkanlığı olanların boş zamanları yoktur.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar