Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar: sanalzade Tarih: 19 Aralık 2012

Sedef hastalığı, hala sebebi bilinmeyen hastalıklardan biridir. Kalıtımsal olarak aktarılabildiği görülmüştür. Hastalık direkt olarak değil de yatkınlık olarak, aile fertlerinden aktarılmaktadır.

Sedef Hastalığı

20 ila 50 yaş arası insanlarda rastlanılan sedef hastalığına, çocuk ve yaşlılarda ender rastlanır.

Toplumda görülme sıklığı %2 olarak saptanmıştır.

Bu deri hastalığı, öncelikle saçlı deri kısmında başlar. Daha sonra yayılma gösterir. Diz ve dirseklerde de yaygındır. Vücudun her yerinde olabilen sedef hastalığı, kırmızı lekeler ve lekelerin pullanması ile belirti verir. Önceleri küçük olan lekeler, hastalık ilerledikçe genişler.

Genellikle hastada, kaşıntı ve benzeri rahatsızlıklar görünmez.
Ancak, lekeler, estetik anlamda son derece rahatsız edicidir. İlaç kullanımı ile geçen bu hastalık, tekrar eder. Hastalığı yaşayan bazı kişilerde, eklem iltihabı, sedef hastalığına eşlik eder. Kimi tabloda, hastalık, ömür boyu birkaç küçük leke ile kalır ve ilerlemez.

Kimi hastalarda ise, tüm bedene yayılarak, eklem iltihaplarına sebep olur. Eklem iltihabı ile beraber seyreden sedef hastalığı tehlikelidir. Eklemlerde ciddi ağrılar olur. Bazı hastalarda birkaç eklemde sınırlı kalırken, bazı hastalarda tüm eklemlere yayılır.

Eklemlerde aşırı şişmeler ve ağrılar, kişinin hayat kalitesini düşürür.
Tekrar eden eklem iltihabı durumlarında, kişi hareket kabiliyetinde ciddi bozukluklar yaşar. Hastalığın nedeni bilinmediğinden, sebep olan duruma yönelik bir tedavi yapılamamaktadır. Yalnızca, estetik açıdan rahatsız eden lekeleri yani hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yapılmaktadır.

Tedavi sırasında çeşitli pomatlar kullanılmaktadır.
Ayrıca son dönemde kullanılan kortizonlu pomatlarla son derece iyi sonuçlar alınmaktadır. Bir diğer alternatif de, iğne ile deri altına uygulanan kortizondur. Tüm bu tedaviler geçicidir ve estetik kaygıları yok etmeye yöneliktir. Hastalığın kaynağı yok edilmediğinden, lekeler tekrar edecektir. Son dönemde, sedef hastalığı için ışın tedavisi de uygulanmaya başlanmıştır.

Ancak bu tedavi, son derece pahalı bir donanım gerektirdiğinden, nadir merkezlerde bulunmaktadır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar