Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Ocak 2014

Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri ile yemeklerinizde ki besin öğeleri kaybını en aza indirin.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmenin altın kuralı yeterli ve dengeli beslenmekten geçer zira, aksi durumlarda vücut zayıf düşeceğinden pek çok hastalık bizleri bekliyor olacaktır. Bu sebepten dolayı beslenme düzenine dikkat etmeli ve en önemlisi olan sağlıklı yemek pişirme teknikleri öğrenmeliyiz.

Aşağıda sırası ile Dünya’da yayın olarak kullanılan pişirme teknikleri yer alıyor. Pek çoğunu biliyor olabilirsiniz ama yineden gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri

Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Buharda Pişirme

Bilhassa sebzeler için çok uygun olan buharda pişirme tekniği yemeğin kalitesini, rengini ve lezzetini üst seviyeye çıkarır. Besin öğeleri kaybını en aza indirir ve besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar.
Sebzeleri kızartmak yada haşlamak yerine buharda pişirerek sağlıklı beslenmenin ilk adımını atabilirsiniz.

Üstelik hiçte zorlanmadan, artık pazarda çarşıda hemen her yerde buharda sebze pişirme aparatları ve aletleri kolayca temin edilebiliyor. Hemen her boy tencerenize de takabiliyorsunuz.

Fırında Pişirme

Besin öğeleri ve vitamin kayıplarını en aza indiren yöntemlerden biride fırında pişirme yöntemidir. Bu yöntem aynı zamanda besin zehirlenmesine yol açabilecek olan bakteri içeriğini yok eder ve yemekleri daha güvenilir hale getirir. Fırında pişirilen yemekler ağır ağır piştiğinden sindirimi daha kolay ve lezzetli olur. En yaygın kullanılan ısı aralığı 160 C° ile 180 C° arasıdır.

Haşlama

Sıkça kullanılan yemek pişirme yöntemlerinden biride besinlerin kaynatılarak pişirilmesidir. Bu teknik soğuk ve sıcak suda haşlama olarak iki gruba ayrılır. İlk yöntemde yiyecekler soğuk suya koyulur ve kaynamaya bırakılır. İkinci yöntemde ise, yiyecekler önceden kaynatılmış suya konur ve pişirilir. Önerimiz, 2. yöntemi uygulamanız zira pişirme süresi kısa olduğu için besin değeri ve renk daha iyi korunacaktır.

Izgara

Et, balık ve tavuk çeşitlerinin yada sebzelerin mangalda ızgara usülü pişirilmesi kalori bakımından oldukça yararlıdır. Hafif tatların ortaya çıkaracağından keyifli ve sağlık doludur. Bu yöntemde ana kural ateş ile besinin arasında 15 cm uzaklık olmasıdır. Zira, yiyecekler mangal kömürüne çok yakın pişirilirse kömürün yanması ile açığa çıkan kanserojen maddeler besine yapışabilir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar