Sağlıklı beslenmenin önemi nedir

Yazar: sanalzade Tarih: 27 Aralık 2011

Sağlıklı BeslenmeSağlıklı bir yaşamı koruyacak ve geliştirecek en önemli etkenlerden birisi dengeli ve yeterli beslenmedir.

Yaşamımız boyunca beslenmemizi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır; yaşam tarzımız, psikolojik ve fizyolojik yapımız, çevresel koşullar, tüketmeyi sevdiğimiz besinler ve beslenme konusunda sahip olduğumuz bilgiler bu faktörlerin birkaçıdır. Tek bir seçim önemsiz gibi göründüğü halde seçimimiz sürekli aynı yönde oluyorsa yaşamımız ve sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. .

Neden sağlıklı beslenmeliyiz?

Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle günümüzde şişmalık prevelansı hızla artmakta, fizyolojik ve psikolojik olarak bireyi etkilemektedir. Kişi kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseder, vücut direncinde azalmaya bağlı olarak daha kolay hastalanır, yeterli besin öğeleri alınmadığından kalitesiz bir yaşama neden olacaktır. O zaman sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan bütün besin gruplarından yeterli ve dengeli bir biçimde tüketmeliyiz, eğer kilo problemimiz varsa da bunu bilimsel yöntemlerle ve diyetisyen kontrolüde yapmalıyız.

Bilimsel olmayan diyetlerin etkileri nelerdir

Birçok gazete, dergi ve sanal ortamda bireylerin kişisel özellikleri gözardı edilerek hazırlanmış basmaklıp çeşitli diyetler bulunmaktadır. Bu tür diyetleri uygulayanlarda ağırlık kaybı görülmekte fakat kaybedilen malesef kas dokusu ve su kaybı olmaktadır. Bu tür diyetleri uyguladıktan sonra ise kişi eski beslenme alışkanlıklarına geri döndüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmamakta, hatta verdiği kilonun fazlasını geri almaktadır. Ayrıca bu diyetler çok düşük kalori ve yetersiz besin öğeleri içermesinden dolayı kişilerde sağlık sorunları açığa çıkabilir; sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, baş ağrısı, regl düzensizliği, saç dökülmesi, şeker düzensizliği, tansiyon, tiroid, kalsiyum, demir, çinko eksiklikleri, hatta sadece protein ağırlıklı programlarla kalp hastalığı, böbrek hastalıkları dahi görülebilmektedir.

Nasıl sağlıklı kilo verebiliriz?

Kilo verme sürecinde amacımız hızlı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaktan ziyade uzun vadede yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu korumak olmalıdır. Bunun için de gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamanız gerçekleştirilir. Merkezimizde; *Özgecmisiniz detaylı bir sekilde incellenir; çocukluğunuzdan bugünüze kadar olan süreçte kilo durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, aktivite durumunuz, çalışma koşullarınız kayıt edilir. *Klinik bulgularınız gözden gecirilerek, sahip oldugunuz hastalıklar, kulladıgınız ilaç veya suplemanlar öğrenilir. *Vücut analiziniz yapılarak, vücudunuzdaki kas, kemik, su oranı, yağ, BKI, BMH bakılarak olması gereken ideal değerler hesaplanır. *Sadece size özel bir beslenme programı hazırlanır. Hedeflenen kilonuza ulaşmanız sizin metabolizmanıza, beslenme programınızı uygulamanıza, sahip olduğunuz hastalıklara ve kullanılan ilaçlara gore değişmektedir. *Haftalık görüşmelerle sağlıklı kilo vermeniz , kilo almanız , hastalıklarınıza uygun beslenmeniz ve sonrasında korumanız sağlanır.

Şişmanlık tanısı indeksleri nelerdir?

Şişmanlık tanısı için ölçüm yapılırken, vücut ağırlığının ideal ağırlığa oranına bakılır. Bunun için yaygın olarak BKİ (Beden Kitle İndeksi) ve bel çevresi ölçümüne bakılır. BKI (Beden Kitle İndeksi) Herkesin vücut yapısı farklı olduğundan, Beden kitle indeksi (BKİ) ideal kiloyu yaklaşık olarak veren basit bir formüldür. BKİ, vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır, fakat genel bir değerlendirme için sağlıkı bir gösterge değildir.Kişinin kas, kemik,su, yağ değerlerinin de değerlendirilebildiği bir ölçüm yapılması daha yerinde olacaktır. BKİ = (kilo) / (boy)2 Bel çevresi Erkekler için bel çevresi 102 cm’den fazla olması ve bayanlar için bel çevresinin 88 cm’den fazla olması riski artırır. Bel çevresi ölçünüz erkeklerde 94-102 cm, kadınlarda 80-88 cm aralığında ise kiloyu muhafaza etmek sağlık açısından önem taşıyor. İdeal kilonuzda olmanız sadece fiziksel güzellik vermez sağlıklı olmanızı da sağlar…

Obezite neden bir problem olarak biliniyor?

Kilo artışı ile beraber birçok hastalığın da oluşum ve gelişimide etkilenmektedir. Bunlar arasında; kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, osteoartrit, solunum yetersizlikleri.. geliyor. Kilo artışının yarattığı önemli bir durum ise yaşam kalitesini ve süresini de azaltmasıdır. Aldığınız her fazla 1 kilonun yaşamınızda yaratacağı olumsuz etkileri gözardı etmemelisiniz.

Kilo vermenin sağlığa olumlu etkileri nelerdir?

Obez olup kronik hastalığı (kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon..) bulunan bireylerin kilo verdiklerinde yaşam sürelerinin uzadığı yapılan çalışmalarla desteklenmektedir. %1-%10 kilo kaybının herhangi bir hastalıktan kaynaklı ölüm oranını %20 azalttığı biliniyor. Kilo kaybının diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol bulgularını da düzenlemekte.

Kimlerin kilo vermesi gereklidir?

BKI (Beden Kitle İndeksi) 25- 30 aralığında bulunan her bireyin sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersizle kilo vermesi, BKI 30 üzeri olan bireylerin doktor, diyetisyen hatta psikolog desteğiyle kilo vermesi gereklidir.

Kaç kilo verilebilinir?

Obezitede kilo kaybını amacı obezitenin neden olduğu yada hızlandırdığı sağlık sorunlarının oluşumunu engellemek yada azaltmaktır. Her bireyin kas-kemik dokusu farkli olacağı için kaç kilo verebileceği yada vermesi gerektiği diyetisyeni tarafından vücut kompozisyon ölçüm sonuçlarına göre belirlenir. Obezite neden hızla artmaktadır? Obezitenin oluşumunda en büyük etken yaşam tarzımızdaki değişikliklerdir. Daha az hareket eden ve daha sağliksiz yiyecekler tüketen bir toplum olma yolunda bu sonuç kaçınılmazdır. En üzücü olan ise çocuklarimizin da hızla kilo alıyor olmaları, okuldan eve servisle gidip gelen, evde ders dışında bilgisayar başında vakit geçiren, hareket etmeyi sevmeyen, fast food tüketmeyi sosyal bir alışkanlık edinen bir gençlik oluşmakta. Bunların yanı sıra genetik faktörler ve hastaliklar da obeziteyi tetiklemektedir.

Yaz aylarında nasıl bir beslenme programı uygulanmalı?

Yaz mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte beslenme biçimimizde de değişiklik yapmamızda fayda var. Artan hava sıcaklıkları bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bunlardan korunmak için neler yapmalıyız; • Yaz aylarında sıvı kaybı çok olur. Günde 2-2,5 lt su için. • Bol miktarda sebze ve ihtiyacınız ölçüsünde meyve tüketin ….

Sağlıklı Beslenin, Sağlıklı Yaşayın..

 Dyt. Özlem Sert Aydın

Etiketler
Yorumlar

12 Yorum Yapılmış!

lefiero

Ara 27, 2011

Sağlık önemlidir . Güzel bir betimleme olmuş teşekkürler

Cevapla

Halit

Ara 27, 2011

Küçüklükten beri bu alışkanlığın verilmesi çok önemli.Teşekkür ederim yazın için.

Cevapla

Tuğba C.

Ara 28, 2011

Bir kez olsun sağlıklı beslenemedim. :/

Cevapla

agumrah

Ara 28, 2011

sağlıklı beslenecem diye onu yeme bunu yemezlik yapmamak gerek. Herşeyi kararında bırakmak gerek diye düşünüyorum

Cevapla

erdilin

Ara 28, 2011

cok güzel ve etkileyici bir makale gercekten okudum ve cok faydalı buldum tesekkürler

Cevapla

Yorumcu

Oca 28, 2012

Elinize sağlık, gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş

Cevapla

tugrus

Şub 22, 2012

hakikaten sağlıklı besleneyim diye oturup şunları şunları yiyeyim demedim bende bir türlü

Cevapla

    Cevdet

    Şub 22, 2012

    bilgilendirme için teşekkürler

    Cevapla

oğuz

Kas 30, 2013

hayatım şekerdi hala şeker bir kez olsun sağlıklı beslenmedim

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar