Safranbolu Evleri

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Ocak 2012

Safranbolu : Korunması Gerekli Kültür Varlıkları olarak tescil edilen 1131 adet, sayısız çeşitteki kültürel eserleriyle ve bu eserleri korumacılıktaki başarısıyla Safranbolu , 1994 Yılında UNESCO tarafından Dünya Mimari Miras Şehirleri listesine alınmıştır. 2003 yılında Rodos’ta yapılan Avrupa Tarihi Kentler Birliği Toplantısında Avrupa’da ”En İyi Korunan 20 Şehir”den biri olarak seçilmiştir.

Daha önceki bir yazımızda Safranbolu Evleri ve Yaşam Biçimi ile ilgili kısa bir yazı hazırlayıp Tarihi Konakların Hikayeleri Projesinden yola çıkılarak yazılmış bir kitapdan ve safranbolu ‘ya gidildiği zaman gezilmesi gereken yerlerden bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise safranbolu evlerine ait bazı resimleri sizler ile paylaşacağız.

Eşsiz tarihi kimliği ile Safranbolu‘nun zengin doğal güzellikleri olan mağaralar, kanyonlar, yaylalar, tümülüsler,  üzüm bağları,  kral ve kaya mezarları, tarihi köyleri, safran bahçeleri ve eşsiz lezzetteki lokum çeşitleriyle de safranbolu önemli bir turizm merkezi olmuştur.

Sayfanbolu ‘ya ait detaylı bilgi ve safranbolu resim galerisi için  safranbolu belediyesi adresini ziyaret edebilirsiniz. Galeriye Gitmek için tıklayın

Bu arada safranbolunun çok lezzetli yöresel  yemekleri vardır :)  Bi sonraki yazımızda safranbolu yazımızda görüşmek üzere…

Etiketler
Yorumlar

4 Yorum Yapılmış!

Talat

Oca 26, 2012

çok met ettiler ama kısmet olmadı gidebilmek

Cevapla

agumrah

Oca 26, 2012

kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerdendir safranbolu

Cevapla

Supheli

Oca 27, 2012

Çok güzel yerler evleri ve lokumu güzel tavsiye ederim.

Cevapla

aLi

Oca 27, 2012

Evleri gördükten sonra lokumlardan da yemeyi unutmayın =)

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar