Safranbolu Evleri ve Yaşam Biçimi

Yazar: sanalzade Tarih: 22 Kasım 2011

Safranbolu denilince aklıma her zaman tarihi evleri ve yaşam biçimleri gelmiştir.  Karabük iline bağlı özelikle tarihi evleri ve kültür varlıkları ile dolu bu ilçeyi görmenizi tavsiye ederim. Eğer olurda bir gün yolunuz düşer ise…

Hıdırlık tepesi ve kaleden şehri izlemeden, müze evlerini, demirciler ve bakırcılar çarşısını, özellikle kent tarihi müzesini, su kemerleri gibi saymak ile bitmeyen bu güzellikleri ve helede meşhur safranbolu lokumunu yemeden kesinlikle ilçeden ayrılmayın.

Kısaca Safranbolu ‘yu Tanıtmak Gerekirse ;

Korunması Gerekli Kültür Varlıkları olarak tescil edilen 1131 adet, sayısız çeşitteki kültürel eserleriyle ve bu eserleri korumacılıktaki başarısıyla Safranbolu 1994 Yılında UNESCO tarafından Dünya Mimari Miras Şehirleri listesine alınmıştır.

2003 yılında Rodos’ta yapılan Avrupa Tarihi Kentler Birliği Toplantısında da Avrupa’da “En İyi Korunan 20 Şehir”den biri seçilmiştir.

Ayrıca Safranbolu Kaymakamlığının resmi web adresinde  240 sayfadan oluşmuş Safranbolu Evleri ve Yaşam biçimi isimli kitap duyurusu gördüm bunuda paylaşmak istiyorum ve almanızı tavsiye ediyorum.

Kaymakamlık Resmi Web Adresindeki Kitap Duyurusu ;

Tarihi Konakların Hikayeleri Projesinden yola çıkılarak “Safranbolu Evleri ve Yaşam Biçimi” isimli kitap ortaya çıkarıldı.

Tarihi Konakların Hikayeleri Projesinden yola çıkılarak “Safranbolu Evleri ve Yaşam Biçimi” isimli kitap ortaya çıkarıldı.

Safranbolu Kaymakamlığı Hizmet Birliği kültür yayınlarından çıkan ve 240 sayfadan oluşan bu değerli kitabı, araştırmacı-yazar aynı zamanda gazetemizin genel yayın yönetmeni Aytekin Kuş yayına hazırladı.

Hatıraları olmayan, geçmiş hafızası silik insanlar ve milletler zayıftır ve geleceğe ilişkin hayalleri de fakirdir” sözünden yola çıkılarak Safranbolu Kaymakamlığınca başlatılan projenin ilk ürünü Safranbolu Evleri ve Yaşam Biçimi isimli kitap.

Safranbolulu hemşehrilerimizin belleklerinde saklı bulunan evlerinin ve yaşam biçimlerinin geleceğe taşınmasına yönelik soyut ve somut mirası belgelemek amacıyla 30 hemşehrimizin anılarından, aile lakaplarından oluşan ve konak fotoğraflarıyla bezenmiş, herkesin kendi geçmişinden bir şeyler bulabileceği muhteşem bir eser ortaya çıkarıldı.

Geçmiş yaşam biçimini ve değer yargılarını günümüze taşıyan belleklerdeki anılarını ve fotoğraflarını okurlarla paylaşan öncelikle Safranboluluları ve bu anı ve fotoğrafları bizlerle buluşturan Aytekin Kuş’u tebrik ediyor, 2011 yılında da sürdürülmesini öngördüğümüz anılan projeye “evleriniz ve yaşam biçiminiz” doğrultusunda paylaşımlarınızı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

NOT: Almak isteyenler Kent Tarihi Müzesi, Kaymakamlar Evi ve Safranbolu Kaymakamlığından temin edebilirler.

Etiketler
Yorumlar

10 Yorum Yapılmış!

Hakaco_01

Kas 27, 2011

Çok Güzel bir döküman hazırlamışsınız. Safranbolu evleri hakkında bilmediklerimide öğrenmiş oldum sayenizde :) Gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor bence. :)

Cevapla

Cem

Kas 30, 2011

Safranboluya gittim aktif bir truzim potensiyeli olan bir ilçe gezilmesi ve görülmesi gerekmekte, kitabı duymamıştım ama seneye tekrar ailecek gitmeyi düşünüyorum kitabıda almış olurum inş.

Cevapla

Yusuf Akyurt

Kas 30, 2011

Safranbolu Çok Güzel Bir İl Turistik Açıdan 10 Numara

Cevapla

alparslan

Ara 03, 2011

güzel bi yer gezmişliğim vardır lokumlarda fena :)

Cevapla

sanalzade

Ara 17, 2011

Karabükte malum demir çelik var.. Merkezinde pek güzellikleri var diyemem ama.. ilçeleri çok başka… neler var neler görmelisin :)

Cevapla

Muhsin

Ara 18, 2011

Safranbolu gezilip görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir.. Ne var demeden önce görmek lazım

Cevapla

Ali

Ara 18, 2011

Çok ama çok güzel bir yer safranbolu

Cevapla

mustafa

Şub 05, 2012

safranbolu evleri çok harika, mutlaka gidip görmenizi bende tavsiye ederim.

Cevapla

muhammed enes bilici

Mar 28, 2012

evet arkadaşlar çok güzel daha yeni birtanesinin resmini çizdim öretmenim ödev verdiydi

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar