Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yazar: sanalzade Tarih: 25 Şubat 2014

Saç nezlesi nedir? belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Saç nezlesi (tricodynia), ciddi boyutlarda saç dökülmelerine sebep olan saç derisi rahatsızlığıdır. Daha çok bayanlarda (uzun ve saçları sık olan insanlarda) görülür. Nasıl ki, kolumuz zorlandığında ağrı hissederiz yada cildimiz kuruduğunda tahriş olur ve yanma hissederiz saç nezlesi rahatsızlığıda aynen buna benzer.

Saç köklerinde iğne batması gibi ağrı, kaşınma ve yanmalar görülür. Alanında uzman dermatologlar tarafından tedavi etmek ve önlemek mümkünkür.

Saç Nezlesinin Nedenleri

Çoğunla saçların sım sıkı bağlanmasından kaynaklanır. Sıkı bağlanan saçlarda saç kökleri ve derisi hava alamadığından saçta kopmalar ve dökülmeler meydana gelir.

saç nezlesi

Diğer bilinen sebeplerinden biride banyo sonrası saçların yeterince kurutulmayıp ıslak bırakılmasıdır. Nasıl ki, soğuk ve yağmurlu havalarda ıslanır ve kurulanmazsak hastalanırız, banyo sonrası saçlarımızı yeterince kurulamazsak saç nezlesine yakalanırız.

Yanı sıra, aşırı jöle ve benzeri kozmetik ürünler kullanmakta saç nezlesi rahatsızlığına neden olan faktörler arasındadır.

Saç nezlesinin tedavisi nasıldır?

Eğer saç diplerinizde ağrılar, yanma ve kaşıntı gibi şikayetler varsa en kısa zamanda bir dermatoloğa görünmenizde fayda var. Zira, yakalandığınız vakitte kendi başınıza tedavi edip saç dökülmelerini önlemeniz zorlaşabilir. Saç nezlesi alanında uzman kişiler tarafından tedavi edildiği takdirde önlenir. Size düşen görev, dengeli beslenmek, stresden kaçınmak ve yukarıda saydığımız nedenleri bir an önce ortadan kaldırmaya çalışmak.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar