Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Yazar: sanalzade Tarih: 2 Mayıs 2014

Saç kırıkları nasıl giderilir çözüm önerileri sayfamızda sizlerle.

Saç tellerini koruyan tabakanın hasar görmesi kırık saç ucu problemini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla saçların uzaması ve sağlıklı görünmesi önemli ölçüde kısıtlanmış oluyor. Ama dert etmeyin! Besleyici, koruyucu ve nemlendirici bakım tedbirleri alarak kırık oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

İşe ilk önce kırık saç uçlarınızı aldırmakla (kestirmek) başlayın çünkü bir defa kırılan saç ucunun eski haline dönmesi mümkün değildir. Ardından saç bakım önceliklerini yerine getirin. Hedefiniz saç köklerindeki hasar gören tabakayı onarmak olmalı. Bunun yoluysa kozmetik ürünler değil beslenme düzeniyle alakalıdır.

Saç Kırıkları

E, B, A ve C vitaminleri, folik asit ve biotin hızlı saçın yapısını kuvvetlendirir ve saç kırılmasının önüne geçer. Bol bol portakal ve yeşil sebzeler tüketerek saçın ihtiyacı olan vitaminleri karşılayın. Zira, her ne tedbir alırsanız alın sağlıklı bir beslenme düzeniniz yoksa saçlarınız her daim kırılmaya mahkum olacaktır.

Saç kırıklarıyla mücadelede önemli diğer bir husus ise nemdir. Düzenli olarak doğal nemlendirici maskeler yada özel kremler kullanarak saçınızın ihtiyacı olan nemi karşılamanız gerekiyor. Unutmayın kuru saçlar tez vakitte yıpranır.

Bu iki önemli noktaya dikkat ettikten sonra geriye aslında hepimizin bildiği ama uygulama aşamasında özen göstermediği hususlar kalıyor. Örneğin, fazla ısı diplerine zarar verir. Dolayısıyla narin yapıdaki tabaka zarar görür ve saç uçları yıpranır. Bu sebepten saçlarınızı kurularken saç kurutma makinesini mesafeli ve kısa süreli kullanmak gerekiyor.

Aynı şekilde saçlar yıkarken de gereken özeni göstermek şart. Gelişi güzel değilde masaj yaparak şampuanlamak ve durulanmak. Doğal kıldan üretilmiş fırçaları kullanmak önemli. Yanı sıra saçları çok sıkı bağlamak özellikle sıkı at kuyrukları saç köklerini yıpranmasına hatta koparak dökülmelerine neden olan faktörler arasındadır.

Son olarak muhteviyatı belirsiz kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmasının altını çizerek konuyu sonlandıralım. Umuyoruz ki en kısa zamanda sağlıklı, gür ve güçlü bir saç yapısına kavuşur saç kırıklarına elveda dersiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar