Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yazar: sanalzade Tarih: 30 Mart 2014

Günlük yaşantınızda dikkat edeceğiniz birkaç basit nokta ile saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

Farkında olmadan yaptığımız hatalar yada doğru bildiğimizi sandığımız ama aslında yanlış olan pek çok faktör saçlarımızın dökülmesinde ki en büyük nedenleri oluşturuyor. Örneğin, saçları her gün sıcak suyla yıkamak saça önemli ölçüde zarar veriyor. Aynı şekilde saçları aşırı şekilde 3 yada 4 kere şampuanlamak. Saça aşırı ısı uygulamak. Her gün fön çektirmek, maşayla şekil vermek, çok sık taraklar kullanmak gibi benzer pek çok sebep dökülmelerin ana kaynakları arasında.

Tüm bunlarında dışında dengesiz beslenme, protein ve vitamin eksiklikleri saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmamızdaki büyük etkenlerden. Şimdi gelin hep birlikte günlük yaşantınızda nelere dikkat edersek saç dökülmesi sorunundan kurtulabiliriz ipuçlarına göz atalım.

İşte saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler ve etkili çözüm önerileri.

saç dökülmesi nasıl önlenir

Saçlarınızı gün aşırı yıkayın. Kaynar su yerine ılık su tercih edin. Kullandığınız şampuan saç tipinize uygun olsun ve köpükleme sırasında saç derinize 5 dakika kadar hafifçe masaj yapın ve durulayın.

saç dökülmesi nasıl önlenir

Hergün föne ihtiyaç duyan bir saç modeliniz varsa bundan bir an önce kurtulmaya bakın ki aşırı fön kullanımı, maşa ve düzleştiricilere ihtiyacınız kalmasın.

havuç yiyen kadın

Saçlarınızın dayanıklı olması için günde mutlaka bir adet havuç yiyin. Havuç, saç kökleri ve derisini korumada en doğal ilaçlardan biridir.

beyaz et ürünleri

Uzmanlar hayvansal yağ tüketiminin genetik saç dökülmesinde artışa neden olduğunu belirtiyor. Bu sebepten kırmızı et ve aşırı yağlı süt ürünleri yerine fasulye, mercimek, yağsız yoğurt, yumurta ve peynir tüketerek protein ihtiyacınızı sağlayın.

Saçlar için en önemli vitaminlerinden biride H (B7) vitaminidir. Haftada bir kez sofranızda H vitamini yönünden zengin besinler katın. Alabalık, ıstakoz, midye, tavuk göğsü, baklagil, karnabahar, peynir ve süt ve yoğurt tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

kabak çekirdeği

Saç için gerekli olan fitoöstrojeni günde 1 kahve fincanı kadar kabak çekirdeği tüketerek karşılayabilirsiniz.

karpuz

Saç vitamine ihtiyaç duyar. Bol bol meyve tüketip hem vücudun hemde saçın ihtiyacı olan vitaminleri karşılamak gerekiyor. Özellikle karpuz, çilek ve portakalı sofralarınızdan eksik etmeyin.

kuruyemişler

Saçınız için gerekli çinkoyu fıstık ve badem türündeki kuruyemişler tüketerek karşılayabilirsiniz.

Yukarıda yazılanları yapmanız rağmen saçlarınızdaki dökülmelere bir türlü engel olamıyorsanız en kısa zamanda bir saç uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar