Son günlerde sürekli kendime şu soruyorum “Saçlarım neden dökülüyor?” ve peşinden bir anda düşünceler sarıyor etrafımı, dalıp gidiyor gözlerim, üzülüyorum tabi ki, neden terk ediyorsunuz beni, hayır! Ben size ne yaptım? Gitmeyin daha erken! Diyorum ama fayda etmiyor malesef…

Saçları dökülmeleri! Sebepleri ve tedavi yolları…

Peşinden hemen teselli sözleri ile avutuyorum kendimi. Yaşlandık artık! Dökülecek tabi bu saçlar. Doğal şeyler bunlar takma, sinir stres yapma. Tekrar uzar diyerek aynanın karşısına geçiyorum ama, sonuç hiç değişmiyor. Gün geçtikçe incelen, seyrekleşen saçlar. Haykırıp, isyan etmiyorum ama, of deyip iç çekmeden de duramıyorum. Hemde en efkarlısından.

Saç dökülmeleri

Saç Dökülme Sebepleri

Peki saçım neden dökülüyor?

Nedir bu saç kayıplarının arkasındaki neden? Yaşımın ilerlemesi mi? Yoksa, ırsi, genetik bir şey mi? Annem ve babam? Yakın akrabalarımda öyle mi? Derken, hem kendim için araştırayım hemde siz değerli ziyaretçilerim ile paylaşayım istedim. Kusura bakmayın, üç paragrafta içimden geçenleri dile getirmeden edemedim. Yaşadığım bu müzdarip durumu mutlaka yazmalıydım :) Şimdi saç dökülmelerinde ki sebepler neler ve dökülmeye karşı nelerin dikkat alınması gerektiği konusunda bilgi edindikleri mi sizlere aktarıyorum…

Saç dökülmelerinde sebepler?

Malum hepimizin bildiği gibi, saç dökülmeleri doğal bir süreç olduğu gibi, etki faktörleri arasında sinir ve stres ön sıralarda. Hele birde şehir hayatının psikolojik etkilerini işin içine katınca durum daha karışık hale gelebiliyor. Bu ve benzeri stresli hallerden dolayı aynanın karşısında seyrelen saçları görünce bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemizden başka çarenin olmadığı açıkça ortada. Hani deriz ya, kafam rahat ohh be! İşte ben şimdiden alıştırıyorum kendimi :) arada kitap okuyorum, yaz gelsin havuza atacağım kendimi, kıra pikniğe falan yani. :) Sizde yapın! Neyse devam edelim…

50-100 tele kadar saç dökülmeleri doğal…

Eğer kayıp aşırı boyutlarda ise dökülmeye yönelik tanı, teşhis ve tedavi sürecinin başlatılması durumunun kaçınılmaz olduğu belirtilenler arasında. Saç dökülmesinin altında bir hastalık mı var? tetikleyen nedir gibi bir takım tıbbi testler, kan testi, saçlı deri muayenesi gibi analizler yapılması gerektiği önemle vurgulanıyor.

Tanı sonrası sonuçlara göre artık saç kıran mı var, hormonlardan dolayımı? Kansızlık yada tiroid bezi sorunları, saç derisinde mantarlı bir hastalık ve en önemlisi protein eksikliğimi mi? Saçlar kökleri ve kan yolu ile beslendiğinden temel besini olan proteini alamıyor mu? gibi eklenecek daha onlarca farklı saç dökülmesine neden olan faktörlerin olduğu uzmanların önemle altını çizdikleri noktalardan.

Beslenme alışkanlıkları ile saç dökülmesine arasında bir bağ var mı?

Eğer saç dökülmesi beslenme ile alakalı olsaydı sokakta yaşayanların alayı saçsız olurdu gibi haber konusu olmuş makalelerde görmedim değil. Yalnız, tek bildiğim ve hepinizin katılacağı gerçek, sağlık açısından dengeli beslenilmesinin önemidir. Saçı döker mi dökmez mi? bu sorunun cevabını henüz bulabilmiş değilim. Biz düzenli beslenelim de biz gerisi teferruat kardeşim diyorum. Saç kayıplarında diş çürükleri bile bahsedilen konular arasında. Saç dökülmelerinin altında yatan nedenler konusunda kafalar bir hayli karışabilir :)

Saç uzmanları, saç bilimi? doktor? Uzman desteği almak artık şart!

50-100 tel eksildi falan ben dökülen telleri tek tek saymıyorum :) durum o kadar ağır değil ama her gün zorluyorum kendimi hadi git uzman desteği al! Hele birde böyle türlü türlü sebepleri okuyunca bilmiyorum artık ne zaman gidicem ama İnşallah geç kalmam. Sizde geç kalmayın yani. Peki bunları doktora gitmeden anlayabilir miyiz? devam edelim…

Kocakarı ilaçları, kulaktan duyma işler, kafayı sıfıra vurma :)

Saçları kazıtsak mı? Gidip sıfıra vuralım daha gür çıksın! :) Binlerce kişinin aradığı sorulardan biride bu “kişi kendi kendisinin doktorudur:) hehe… Artık bazı şeyleri aşmadık mı? kulaktan duyma işler ne derece doğru? Aman diyorum, aman uzak durun! Yalan yanlış öyle şeyler okudum ki, paylaşıyım. İnanıyor muyuz yoksa? Saç dökülmesinde varsa bir neden, bunu en iyi teşhis edip çözecek olan işin uzmanları değil mi? Saç bilimciler (Trikolog) yani yada işte adı ünvanı neyse doktorlar diyorum anladınız siz.

Biz neyi biliriz? Sadece döküldüğünü?

Dökülüyor işte ben ne biliyim troidi deri hastalığını eksik proteini vb. yalan mı? :) Kişi kendinin doktorudur? Çok göreceli bir kavram! Grip mi bu nane limonla geçsin ki, artık griple de savaşamıyoruz ya neyse… Bu arada saçı kazıtmak yada kısa kesimler etkisizmiş, ben zaten inanmıyordum (düşünmedim değil çaktırmayın) gidip sıfıra vurmak çözüm değilmiş.

Yanı sıra saçları her gün yıkamak falanda saç dökülmesine sebep olmazmış. Gerçi buna inanan var mıdır bilmiyorum ama yıkadıkça dökülüyor arkadaş! Sesleri duyar gibiyim. Ama bi düşün şimdi, durup dururken dökülüyorsa sorun var demek ki? Napacaksın?

Peki, saç bakım ürünleri?

Yağ bakımları, yumurtalı bilmem ne tonla çeşitli, badem yağları vb. saça bir faydasının olmadığı araştırırken rast geldiğim konulardan biri eklemiş oluyum. Bir arkadaşım bana dökülen yere sarımsak sür çıkar tekrar felan demişti ama :) onla ilgilide evet denedim çıktı diyeni olduğu gibi çıkmadı, yalan be kardeşim! Daha da kötü oldu diyenleri de bol.

Ahh ahh! Gidiyor güzelim saçlar hangisine inanıcaz?

Tabi yanı sıra “Saç dökülmesine tek çözüm!” dökülmeler artık tarih olacak. Gibi ürünlerde cabası, mutlaka faydası olan bir takım ürünler vardır ancak, çözüm getirir mi bilemiyorum. Yorum yok bu konuda, ekleme yapmıyorum. Çokta üstüne düşmedim. Amacım neden dökülüyor sorusuna cevap bulmak, neler yapabilirim, izlemem gereken yollar…

Kısa kısa devam ediyorum, mevsimlere göre ilkbaharda yazda yada kış aylarında saç dökülmesi yada artması gibi durumda yokmuş. Mevsimsel saç dökülmesi diye bir şey yokmuş.

Saç şekillendiricileri saça zarar verir mi?

Jöle, saç spreyi, saç boyaları vb. kullanıyorum saçı döker mi? konusuna da göz attım, aşırı kimyasal olanları haricinde pek olumsuz bir şey göremedim. Aksine tek başına saç spreyi ya da köpük gibi şekillendiriciler saçları dökmezmiş. Ancak, saçın ve saç derisinin doğal yapısını etkilediği için için jöle kullananların gün sonunda saçlarını yıkamaları tavsiyeler arasında.

Saç için hangi şampuanı seçmek gerek?

Şampuan değiştirmek yararlı mı zararlı mı? Bu konuyada göz attım, mesela çok köpüren şampuana iyi gözüyle bakılmaması, önemli olanın saçı kirden ve yağdan arındırıyor mu buna bakılması etkenmiş. Hangisi saça daha iyi geliyorsa, kaliteli olanı hangisiyse onu seçilmesi tavsiyeler arasında. Arada değişip farklara bakıp denemek sanırım iyi olacaktır.

Yanı sıra, aşırı bol sıcak su ile saçları yıkamamak, ve durularken saçta şampuan kalmamasına dikkat edilmesi gerekiyormuş. Ne soğuk nede sıcak :) orta ılık su önerilerden. Sapka saç döker mi? Dökmez miş gibi bildik bilmedik tonla ama doğru ama yanlış bahse konu bir sürü yazı makale bolca mevcut.

Yeter artık amma uzattın!

Saç dökülmesi, sebepleri, çözüm yolları vs. derken dökülen saçlarımın hakkında okudum ettim, araştırdım. Kendime pay çıkardığım bir takım mantığıma yatan şeyler oldu, hadi be dediklerimde oldu. Önemli gördüğüm noktaları arada boş laflarımla konuyu uzatıp aktarmaya çalıştım. Bilmiyorum saçmaladım mı? yada naptım ben…

Gerçek şu ki, saç dökülmeleri konusunda en doğru yol uzman desteğinde gerisi boş kardeşlerim. Aşağıdan, yorumlarınızı eksik etmeyin, varsa bildiklerin paylaşın. Unutmayın sakın…

“Hayat Paylaştıkça Güzel”

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar