Saç Bakımı

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Mayıs 2012

Saç Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Doğru saç bakımı yapabilmemiz için saçlarımızın nasıl beslendiğini ve nasıl korumamız gerektiğini bilmeliyiz. Kuru saçlar, yağlı saçlar ve ince telli saçlar olmak üzere 3 tip saç vardır. Saçlarımız kafa derisindeki saç köklerinden beslenir. Bu nedenle dıştan yapılan uygulamalar yeterli olmayabilir.

“Sağlıklı bir saça sahip olmak istiyorsak saçlarımızı kökten uca doğru beslemeliyiz.”

Bunun yanında dıştan bakım yapmak geçici bir çözüm olabilir. Protein, çinko, demir, biotin ve folik asit içeren besinler tüketmek saç bakımı için birçok kozmetik ürününden daha etkilidir.

Saç Bakım

Saç bakım ürünü seçerken önceliğimiz bitkisel ürünler olmalıdır. Kozmetik ürünlerin yanı sıra evde de bazı karışımlar hazırlayabiliriz. Örneğin; saçlarımızı güçlendirmek ve saçlarımızın beyazlamasını geciktirmek için; Bir avuç sarmaşık yapraklarını1 litre suda 10 dakika kaynatın. Saçlarımızı şampuanla yıkadıktan sonra hazırladığımız su ile durulamalıyız.

Saçlarımızı sık sık yıkamak saç dökülmesinin bir nedeni değildir. Saç tiplerine göre saç ihtiyacı olduğu kadar yıkanmalıdır. Saç şekillendirmek için kullanılan sprey, losyon ve jöle gibi kozmetik ürünleri doğrudan saç dökülmesinin neden olmaz. Saçta uzun süre bekletildiğinde saçın kurumasına ve aşınmasına neden olabilir.

Saçlarımız güneşe ve rüzgara da pek dayanıklı değildir. Özellikle de boyalı saçlar güneşten kaçınmalıdır. Saçımızı tararken daha dikkatli olmalıyız. Sert darbelerde bulunmamalıyız. Saçlarımızı sıkmadan bağlayabiliriz. Aynı zamanda sürekli saç kestirmenin de sağlıklı olmakla alakası yoktur.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar