Renklerin Kişiler üzerindeki Etkisi

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Aralık 2011

Renklerin Kişiler üzerindeki Etkileri

Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği söyleniyor.  Genelde Kırmızıyı sevenler arkadaş canlısı, sarıyı sevenler entelektüel, turuncuyu sevenler cesur ve maceracı, siyahı sevenler otoriter, maviyi sevenler ise popüler kişilik yapısına sahip olduğu söylenir.

Psikolojik etkilerine göre, rengin sıcak ve soğuk olarak sınıflandırıldığı , sıcak renklerin sarı, kırmızı ve turuncudan oluştuğunu, soğuk renklerin ise mavi, mor ve yeşil olduğunu gibi bilgileri okuyoruz, duyuyoruz..

Güncelleme  : Doğum Tarihlerine göre renklerin anlamı ve  renk analizleri için aşağıdaki link ‘i tıklayabilirsiniz.

Doğum Tarihlerine Göre Renklerin Anlamları

Sıcak renklerin, daha çabuk algılanabildikleri ve görsel düzen içinde fark edilebilir olmasından dolayı insanlara daha yakın bir his uyandırdığını, soğuk renklerin ise geriye çekilme etkisi gösterdiğini ve uzaklık hissi doğurduğunu vurgulanmakta..

Aslında hepimizin bir rengi vardır. Kimilerimiz mavi sever kimilerimiz kırmızı.. Kimileride siyah sever..  Evlerimizin boya ve badanasının renk seçiminde zorlanırız mesela.. Çok koyu oldu zaman içimiz kararır.. Yok buda çok cırtlak oldu.. Yok bunu sevmedim.. Yok yatak odası şu renk olsun.. Seçimde zorlanırız.. Ama nihayetinde bi renk seçeriz ve o renk bizim sevdiğimiz bir renktir..  Yani herkezin bi rengi vardır..

20 Aralık 2011 ‘de  Tnttv ‘de Ömer Çelakıl’ın sunduğu Hayatın Şifreleri programında yer alan Renklerin gizemli dünyası konusunu izleme fırsatım oldu. Programda Renk Bilimci Sayın Metin Yahya Üster  ’in konuk oldugu renklerin insanlar üzerindeki etkilerine değinildi.. Renklerle hangi hastalık nasıl tedavi edilir?  Diyet yapanlar hangi renk kıyafetleri tercih etmelidir? gibi konuların işlendi.

Renk Bilimci Sayın Metin Yahya Üster ‘in anlatımlarında dikkatimi çeken renklerden biri siyah olmuştu.. Siyah rengin soğuk tarzda bir renk olduğu siyahın karanlığı temsil ettiğini, siyahın kötü bir renk olduğunu belirtti. Aslında bu durum gerçekten böyle siyah karanlıktır.. Katılmamak elde değil..

Metin Yahya Üster Futbol ‘da oyunculara kırmızı kart yerine, mavi kart gösterilmesinin iyi olacağını söyledi…  Malum biliyorsunuz maç ortamında bazen gergin havalar oluşabiliyor. Gergin bir anda direk kırmızı yerine mavi gösterilmesi psikolojik olarak gergin havayı değiştirebilir şeklinde görüşünü dile getirdi.

Hakem futbolcuyu yanına çağırıp oyun dışı bırakırken kırmızı kart göstermesi, futbolcunun katabolizmasının rengi olan kırmızıyı harekete geçirerek agresif olmasını sağlayacaktır. Oysaki mavi, anabolizmamızın rengi olup her zaman denge, huzur, güven, caydırıcı, tedavi edici, iyileştirici görev yapmaktadır şeklindede kırmızı yerine mavı gösterilmesinin daha iyi olacağını vurguladı.

Bu arada programı izledikden sonra google ‘ye Renk Bilimci Metin Yahya Üster yazdım ve hemen web sitesi çıktı.. Renk bilimci Metin Yahya Üster ‘in renkcenter isminde bir web sayfası oldugunu gördüm.. Renklerle alakalı sitesinde renk analizleri, renk psikolojisi, renklerin karakterleri, yaşamda renkler gibi konular var. Eğer renk konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak hepimizin bir rengi var kırmızısı, mavisi, siyahı, yeşili, pembesi mor ‘u… Kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız o şekilde renkleri kullanın.. Ama renklerin psikolojik etkilerinide bilin.. Sanırım bu yazımı okuduktan sonra renkler hakkında düşünceleriniz değişecek..   Size hangi renk iyi bir hissiyat veriyorsa devam edin gitsin… :)

Selam ve Saygılarımla..

Etiketler
Yorumlar

9 Yorum Yapılmış!

can atasever

Ara 21, 2011

Maviyi gerçekten çok severim :)

Cevapla

Onur

Ara 21, 2011

Asıl bizi piskolojik etkileyen renkler değil o kart mavide olsa durum değişmeyecekti çünkü biz kırmızıya alıştık. Bizi asıl piskolojik etkileyen Metin Yahya. :D

Cevapla

aLi

Ara 21, 2011

Ara renkleri sevenler ne olacak acep, ‘kurşun rengi, şampanya rengi, bilmem ne sarısı’ :D

Cevapla

bilgisepetim

Ara 21, 2011

Öyle renk mi sevilir favori rengin gül kurusu ya da çingene pembesi :D

Cevapla

Tuğba C.

Ara 21, 2011

Renkler bazen günümüzü bile renklendirebiliyor.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar