Renklerin Anlamları

Yazar: sanalzade Tarih: 31 Ocak 2013

Acaba bugünkü renginiz ne? Gelin hep birlikte inceleyelim. Renkler her zaman bir duyguyu anlatır bize. Bir ruh halinin, bir düşüncenin işaretidir. Renklerin tanımları yapılmıştır, çoğu zaman aynı renk bir çok insanda benzer tepkiyi uyandırır. Her yıl moda avcıları yaz sezonu için, kış sezonu için türlü türlü renkleri moda olarak gösterirler bize.

Renklerin Anlamları

Fakat aslında her rengin bizde uyandırdığı bir his vardır. Çoğu insanın bir rengi vardır ve hayatının neredeyse tamamına bu rengi yansıtmaya çalışır. Çarşıya çıktığımızda aldığımız kıyafetin renginin, evimize aldığımın mobilyanın renginin, evimizin duvarlarında görmek istediğimiz renklerin acaba içimizde ne gibi duyguları uyandırdığını merak ediyoruz. Bunun için bir araştırma yaptık ve renklerin dillerini sizlere anlatmaya çalıştık.

Renklerle ilgili diğer yazılarımız;
Doğum Tarihlerine Göre Renklerin Anlamları
Renklerin Kişiler üzerindeki Etkisi
Burçlara Göre Renklerin Anlamı

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları

Kırmızı renk; hepimizin de çok iyi bildiği gibi enerjik olmayı, canlılığı temsil eder. Daha göz alıcı olmamızı sağlar. Aşkın, şehvetin, tutkunun ve utangaçlığın sembolüdür. İhtişamın ve iştahın rengidir kırmızı. çoğu yemek firmasının da tercih ettiği renktir çünkü insanlarda uyandırdığı duygu iştah açar niteliktedir.

Yeşil renk; doğanın rengidir. Yeşil, insanlara güven verir. Eğitimdeki konularda da sıkça karşımıza çıkan yeşil yaratıcılığı da temsil etmektedir. Kıyafetlerde mobilyada duvarda kullanabileceğimiz en güzel renklerdendir. Yeşil rengi reklam dünyasında en çok kim tercih eder derseniz, bankaları söyleyebiliriz. Güven duymamızı sağlamaları için bu renge oldukça çok başvururlar.

Gri renk; otoriteyi, kuralları temsil eder. Despot bir yapısı vardır. Genellikle siyasi ve diplomatik ortamlarda ilgi görmektedir. Pembe renk; bence söylendiğinde bile içimizi kıpır kıpır yapan bir renktir.zerafetin ve inceliğin rengidir. Aynı zamanda sempatikliği ve memnuniyeti ifade eder. Neşenin , huzurun, rahatlığın ve uyumun sembolüdür pembe . dinlendirici bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

Siyah renk; nettir, gözü yormaz. Serttir ,gücü anlatır. Aynı zamanda hüznü tarif eder bize. Japonlara göre mutluluğu anlatan siyah, tutkunun da işaretidir.

Beyaz renk; saflığın, temizliğin timsalidir.alçakgönüllülük ve sır saklamayı temsil eder. Devamlılığı anlattığı için birine hediye ettiğimiz güllerde de ayrı bir anlamı vardır. İstikrarın sembolüdür.

Mavi renk; herkesin bildiği üzere gökyüzünü temsil eder.eşsizdir. Bulutlar ve deniz maviyle bilinir. Rahatlatıcı etkiye sahiptir bu yüzden. Huzuru ve sakinliği anlatır. Genellikle okul duvarlarında tercih edilen bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Turuncu renk; çoğu insanın sevmediğini düşündüğüm bir renktir. Oysa ki turuncu canlılığı temsil eder. Enerjiyi, dinamizmi anlatır bize. Aynı zamanda hırsın da rengidir o. Cazibe, büyüleme , istek ve hevestir turuncu.

Mor renk; gösterişin rengidir. Geçmişte elit kesimlerin rengi olan mor, ihtişamın sembolüdür.

Sarı renk; pratikliği ve zekayı temsil eder. Aynı zamanda dostluğu , arkadaşlığı ve kıskançlığı anlatır. Sarı rengin kullanıldığı yer denince aklımıza ilk gelen şey taksilerdir. Dikkat çektiği için bu renk tercih edilmiştir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar