Pilatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yazar: sanalzade Tarih: 10 Mart 2014

Pilates (plates) faydaları ve zararları tüm detaylarıyla sanalzade’de.

Pilates denince akla gelen ilk şey zayıflamak, incelmek ve form tutmak. Peki, pilates tüm bu vadelilenleri sağlıyor mu? Yoksa bir kazanç kapısı mı? Zararları var mı? gelin detayları hep birlikte inceleyelim.

Pilatesin amacı, güçlü bir omurga, kas ve kemik yapısını oluşturmaktır.

Pilatesi diğer spor aktivitelerinden ayıran en büyük özellik, hareket özgürlüğüdür. Vücudun sürekli hareket halindedir. Özellikle iç karın kasları başta olmak üzere neredeyse tüm kas grupları devrede olur. Dolayısıyla vücut esenklik, güç ve denge kazanır.

Duruş (postur) bozukluklarını, kas, eklem, omurga problemlerine karşı uzmanlarca denenip etkisi görülmüş bir aktivitedir. Bel fıtığı ve omurilik problemleri olanlar için de önerilir. Kronik sırt, boyun ve bel ağrılarından kurtulmaya yardımcıdır.

Pilatesin Faydaları

Pilatesin Faydaları ve Zararları

Pilates vücudu daha sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşturur

Güçlü bir egzersiz olduğundan kilo kontrolünü kolaylaştırır. Metabolizma hızlandırır, göbek, bel ve kalça bölgesi geliştirir. Pilates yapanların bedeni incelir ve ciltleri sıkılaşır. Vücut fit bir görünüme kavuşur. Pilates kardiyo egzersiziyle desteklenirse kilo verdirir. Duruş bozukluklarını düzelttiğinden, boyun daha uzun görünmesini sağlar.

Pilates için en ideal vakitler?

Sabah vakitleri hem zihnen hemde bedenen pilates hareketleri için en uygun zamanlardır. Sabahları metabolizma daha hızlı çalışır. Pilatese yeni başladıysanız eğer, haftada 2 yada 3 defa 30 dakika yaparak başlayabilirsiniz.

Pilates kimler için sakıncalıdır?

Pilates sağlığı el veren herkezin kolaylıkla yapabileceği bir spordur. Dolayısıyla isteyen herkez bu sporu yapabilir. Ancak, ileri yaşta ve sorun oluşturabilecek rahatsızlıkları olanların bir uzman gözetiminde yapması daha uygundur.

Araştırmalarımızı kısa maddeler halinde sizlere sunduk. Daha derinlere inildiğinde sayfalar dolusu fayda sıralamak mümkündür. Sonuç itibariyle pilates zararlı değil faydalı bir spordur. Temel esas, bu sporu kontrollü bir şekilde yavaş yavaş yapmaktır. Nasıl yapılacağı konusunda net üzerinde videolu yüzlerce kaynağa ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar