Bu ders videomuzda sizlere bilgisayarımızda php kodlarını çalıştırabilmemiz için gerekli olan sanal sunucu programlarının kurulumunu göstereceğiz.

Ayrıca php ile ilgili ilk uygulamamızı yapacağız.Sunucu programlarından istediğiniz birini bilgisayarınıza kurduktan sonra bilgisayarınzda “www” klasörünü bulun. Bu klasör sizin kök dizininiz oluyor yani kodlarımızı bu klasör içerisinde yazacağız. Aşağıda size verdiğimiz ilk kodumuzu bir text dosyasına yazın ve dosyanızı uzantısı “.php” olacak şekilde kaydedin.

Daha sonra sunucu programınızın çalıştığından emin olun ve browser’ın (İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera…) adres çubuğuna “localhost” yazıp enter’a basın. Karşınıza kök dizininizin index sayfası gelecektir. Oluşturduğunuz php dosyasını doğruca “www” içerisine kaydettiyseniz dosyanızın ismini görüyor olmalısınız, bu durumda üzerine tıklayın ve yazdığınız php sayfasıyla gurur duyun

İlk Kodumuz:

[php]<?php
echo "Merhaba Php:)";
?>[/php]

Programların Linkleri:

EasyPhp 

Wamp Server

Xamp

Kaynak : Arslantürk Bilişim .Net 

Ders hakkında kafanıza takıldığınız konularda  Arslantürk Bilişim .Net  adresini ziyaret ederek hocamıza sorularınızı iletebilirsiniz. Kendisine paylaşımları adına teşekkür ederiz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar