require ve include Fonksiyonları:

Temelde bu iki fonksiyonun işlevi aynıdır. Bu fonksiyonlarla bir php dosyasını başka bir php dosyanın içerisine aktarabilirsiniz. İkisi arasındaki farkı kısaca şöyle açıklayalım; include fonksiyonunda bir hata oluştuğunda hata gösteriliyor fakat kod işleyişi durdurulmuyor, require fonksiyonunda bir hata oluşursa yine hata gösteriliyor ancak kod işleyişi durduruluyor yani bu satırdan sonrası işlenmiyor.

dosya1.php içeriği;

[php]
<!–?php $deger=45; echo "Dosya1.php içerisindeki metin"; ?–>
[/php]

uygulama.php içeriği;

[php]
<!–?php <br ?–>include("dosya1.php");
echo "
".$deger;
?>
[/php]

uygulama.php dosyasının çıktısı;

[php]
Dosya1.php içerisindeki metin
45
[/php]

include fonksiyonu yerine require fonksiyonunu kullanırsanız da aynı sonucu görürsünüz. Fonksiyon parametresine “dosya1.php” yazmamızın sebebi aynı klasör içerisinde bulunmalarıdır. Eğer farklı klasörlerde olsalardı bu durumda dosyanın yolunu doğru yazmamız gerekirdi. Örneğin “dosya1.php” bir üst klasörde olsaydı şu şekilde yazmalıydık “../dosya1.php”.

require_once ve include_once Fonksiyonları;

Bu iki fonksiyonunda kullanımı diğerleriyle aynıdır. Videoda bu fonksiyonlara yer vermedik ama açıklamaya çalışalım. Bir dosya içerisinde aynı dosyanın birden fazla çağırılmasını engellemek için kullanılır. Yani sayfanın üst kısmında include(“dosya1.php”); kodunu yazmışınızdır, alt tarafta bunu tekrar kullanmaya kalkarsanız hata oluşabilir. Bunu engellemek için dosyalarınızı include_once veya require_once ile çağırabilirsiniz. Kullanımları ve özellikleri ilk iki fonksiyonumuzla aynıdır.

switch Deyimi;

switch deyimi daha önce anlattığımız if deyimi gibi bir karar yapısıdır. switch deyimi içerisinde belirttiğiniz değişken içeriğine göre işlemler yaptırabilirsiniz.

Php Kodları;

[php]
<!–?php $deger="yılmaz"; switch($deger){ case "yılmaz"; echo "Sen Yılmaz sın"; break; case "ahmet"; echo "Sen Ahmet sin"; break; default; echo "Seni Tanımıyorum"; break; } ?–>
[/php]

Kodun Çıktısı;

[php]
Sen Yılmaz sın
[/php]

Çalışma mantığı şu şekildedir; $deger değişkeninin içeriğine göre bir karar verilir, uygulamada içerisinde “yılmaz” olduğu için sonuç olarak “Sen Yılmaz sın” değeri üretilir. Eğer hiçbir değerle uyuşmazsa default kısmı çalışacaktır.

Kaynak : Arslantürk Bilişim .Net 

Ders hakkında kafanıza takıldığınız konularda  Arslantürk Bilişim .Net  adresini ziyaret ederek hocamıza sorularınızı iletebilirsiniz. Kendisine paylaşımları adına teşekkür ederiz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar