Php Dilinde Dosya İşlemleri 3. Bölüm (Ders 10)

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Ekim 2011

Fonksiyonlarımızı adım adım anlatmaya ve göstermeye çalışalım.

fgets()

[php]<?php
$dosya=fopen("defter.txt","r");
echo fgets($dosya,999);
?>[/php]

Yukarıda yazdığımız kodlar ile “defter.txt” dosyasından 1 satır okuma işlemi yapmış olduk. Dikkat edilmesi gerekenler dosyayı “r” kipiyle açmamız (yani okuma modu) ve fgets fonksiyonu yardımı ile dosyadan 1 satır okuduğumuzdur. fgets fonksiyonunun ilk parametresi hakkında birşey söylememize gerek yok. İkinci parametresinde belirtilen rakam bir satırda kaç byte’lık veri okunacağını belirtir. Yani bu rakamı 5 yaparsanız 5 byte (5 karakter) okuma işlemi yaparsınız.

fgetss()

[php]<?php
$dosya=fopen("defter.txt","r");
echo fgets($dosya,999);
?>[/php]

Bu fonksiyonumuz da bir önceki le aynı görevi yapar. Ben sadece farkını söyleyeceğim. Eğer text dosyası içerisinde html etiketleri varsa (<b><h1><i>…v.b.), bunlardan kurtulmak için fgetss fonksiyonunu kullanabilirsiniz. İki kullanım şeklini de yukarda görüyorsunuz. İlkinde iki parametre var bu tüm html etiketlerini kaldır anlamına gelir. İkinci kullanımda üç parametre belirtilmiş, bu da <b> etiketi hariç diğerlerini kaldır anlamını taşır.

fgetcsv()

[php]<?php
$dosya=fopen("defter.txt","r");
$dizi=fgetcsv($dosya,999,"\t");
echo $dizi[0];
?>[/php]

Bu fonksiyon da bir satır okuma işlemi yapar. Farklı olarak bir satırdaki verileri istediğiniz karaktere göre parçalayıp bir dizi değişkene aktarabilirsiniz. Bu örnekte “\t”(boşluklardan) karakterlerine göre parçalandıktan sonra ilk değer tarayıcıya bastırılıyor.

readfile()

[php]<?php
readfile("defter.txt");
?>[/php]

Bu fonksiyon ile dosyayı açma gereksinimi duymadan ve echo’ya ihtiyaç duymadan dosyanın tamamını tarayıcıya bastırabilirsiniz.

file()

[php]<?php
$satir=file("defter.txt");
echo $satir[1];
?>[/php]

Bu fonksiyonumuz dosyanın herbir satırını parçalar ve belirttiğiniz değişkene dizi olarak aktarır. Örnekte dosyanın 2. satırı tarayıcıya bastırılıyor.

file_exists()

[php]<?php
if (file_exists("defter.txt")){
echo "Dosya Var";
}else{
echo "Dosya Yok";
}
?>[/php]

Bu fonksiyon ile herhangi bir dosyanın var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Örnekte bir if yapısı içerisinde kullanıldı ve dosya varsa doğru sonucu üretileceğinden “Dosya Var” mesajı gösterilir.

filesize()

[php]<?php
echo filesize("defter.txt");
?>[/php]

Adından da anlaşılacağı gibi dosya boyutunu öğrenmek için kullanılır. Sonuç byte cinsinden hesaplanır.

touch()

[php]<?php
echo touch("deneme.php");
?>[/php]

Bu fonksiyon ile yeni bir dosya oluşturabilirsiniz. Örnekte “deneme.php” dosyası oluşturuldu. Peki nerede? Bu kodları yazdığınız dosya neredeyse oraya oluşturuldu. Başka bir yerde oluşturmasını istiyorsanız dosya yolunu yazmalısınız.

unlink()

[php]<?php
echo unlink("deneme.php");
?>[/php]

Bu şekilde de az önce oluşturduğumuz dosyayı silmiş olduk.

Kaynak : Arslantürk Bilişim .Net 

Ders hakkında kafanıza takılan konularda  Arslantürk Bilişim .Net  adresini ziyaret ederek hocamıza sorularınızı iletebilirsiniz. Kendisine paylaşımları adına teşekkür ederiz.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

taner

Ara 07, 2011

teşekkürler faydalı oldu bu

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar