Php Dilinde Dosya İşlemleri 1. Bölüm (Ders 8)

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Ekim 2011

Öncelikle söylenmesi gereken şu ki;  dosya işlemleri pek fazla kullanılmıyor, bunun yerine kesinlikle veritabanı kullanılması yerinde olur. Ama yine de lazım olduğu yerler yok değil. Lafı fazla uzatmadan konuya gelelim. Öncelikle dosyayı açmak gerekiyor. Bunun için

[php]$dosya=fopen("defter.txt","w");[/php]
kodunu yazıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken “defter.txt” ilk parametredeki text dosya ile kaynak kodun yazılı olduğu dosya aynı klasör içerisinde olmalıdır. Aksi halde dosyanın yolunu doğru yazmalısınız. İkinci parametre belirtilen kısım dosya kipidir. Burada dosyanın hangi amaçla açılacağını söyleyeceğiz. Ben en çok kullanmanız gereken üç tanesini sizlere söyleyeceğim. Bunun dışındakileri merak ederseniz internette küçük bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.

“w” Yazma (Write): Dosyayı başından itibaren yazma için aç. Eğer dosya mevcutsa, mevcut içeriği sil. Eğer mevcut değilse oluşturmaya çalış.
“a” Ekleme (Append): Dosyayı, eğer mevcutsa mevcut içeriğin sonundan itibaren sadece ekleme yapmak için aç. Eğer mevcut değilse oluşturmaya çalış.
“r” Okuma (Read) : Dosyayı başından itibaren okumak için aç

Şimdi de oluşturduğumuz ve yazmak üzere açtımız dosyaya birşeyler yazalım;

[php]fwrite($dosya,"Yılmaz");[/php]

Text dosyayı açacak olursanız içerisinde “Yılmaz” yazdığını görürsünüz. Şimdi de dosyamızla işimiz bittiğine göre dosyayı kapatalım.

[php]fclose($dosya);[/php]

Bu şekilde dosyayı kapattık. Şimdi de dosyaya veri girişi ve veri çekmek için iki fonksiyondan daha bahsedelim.

[php]$tut=file_get_contents("defter.txt");
$tut.="Yılmaz\n";[/php]

Yukarıdaki fonksiyonla “defter.txt” içerisindeki bilgileri çekip $tut değişkeni içerisine aktardık ve daha sonra değişkene yeni verimizi ekledik. Şimdi de metnin son halini dosyamıza yazdıralım ve böylece aslında dosya üzerine bir veri ekleme işlemini bitirmiş olalım.

[php]file_put_contents("defter.txt",$tut);[/php]

Yazdığımız kodlardan anlayacağınız gibi file_get_contents fonksiyonu dosya içerisindeki verileri çekmek için kullanılır.file_put_contents fonksiyonu ise dosyaya bilgi girişi için kullanılır.

Kaynak : Arslantürk Bilişim .Net 

Ders hakkında kafanıza takılan konularda  Arslantürk Bilişim .Net  adresini ziyaret ederek hocamıza sorularınızı iletebilirsiniz.  Kendisine paylaşımları adına teşekkür ederiz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar