Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Yazar: sanalzade Tarih: 22 Aralık 2012

Panik Atak hastalığının çok sayıda nedeni olabilir. Birçok psikiyatrik rahatsızlık, beraberinde Panik Atak durumunu da getirebilir. Ayrıca, tiroid bezinin fazla çalışıyor olması ve kansızlık gibi fiziksel hastalıklar da Panik Atak’a sebep olabilir.

Panik Atak Hastalığı

Aniden ortaya çıkan aşırı kaygı, aşırı bunalma ve korku duyma ile karakterize olmuştur. Panik Atak yaşayan kişi, atak sırasında öleceğini zanneder. Kalp krizi geçirdiğini ya da bayılacağını sanabilir. Gerçekten öleceğini sanan kişi, yakınındakilerden yardım isteyebilir ya da en yakın hastaneye giderek müdahale edilmesini talep edebilir. Hastaneye gidildiğinde, kişinin sandığı gibi bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkar.

Panik Atak sonrası kişi, aşırı derecede yorgunluk hisseder ve dinlenme ihtiyacı duyar. Seslere ve ışığa karşı aşırı hassasiyet gösterebilir. Panik Atak durumunun belirtilerinin başında, kalpte aşırı çarpıntı gelir. Kişinin sol kolunda ağrı ve uyuşma olabilir. Bu durum da, kişinin kalp krizi geçirmekte olduğu yanılgısına düşmesine neden olur.

Kişi, atak sırasında, aniden terler ve ardından aniden üşüyebilir. Nefes alamadığını sanabilir.
Panik Atak geçirenlerin bazıları, delireceklerini düşünebilirler ve bu durum da daha fazla endişeye yol açar. Panik Atak çeşitleri olan bir hastalıktır. Bu durumu yaşadığını fark eden kişi, hemen doktora gitmelidir.

Muayeneden sonra, gerekli tedaviye başlanır ve unutmamak gerekir ki, Panik Atak, tedavisi olan bir hastalıktır. Başvurulan doktor, gerekli tedaviye başladığında, tedaviye ilaçlar eşlik edecektir. Bu ilaçlar, Panik atak yaşayan kişinin beynindeki gereksiz hassasiyeti giderir. İlaçları düzenli kullanan hasta, hayatına normal şekilde devam edebilir.

Tedavi tamamlandığında, bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar