Osmanlı Mimarisinde Tavan Süslemeleri

Yazar: sanalzade Tarih: 7 Kasım 2012

Osmanlı inşa ve yapı sanatı, zarif, estetik, basit kullanışlı, şaşalı ve muazzam ince işçilik esasına dayalı olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle Sultanlar Osmanlı’nın büyüklüğüne ve şanına uygun olarak mimari alanda sembolleştirmek için bir çok eserin yapılmasına destek olmuşlardır.

Osmanlı Tavan ve Yatak Odası Süslemeleri

Osmanlı’nın yapıları arasında göze en çok çarpan ise hiç şüphesiz Camiiler, anıt mezarlar ve saraylardır. Günümüzde ise Osmanlı mimari’sine uygun evlerin inşası tekrardan ivme kazanıp bunun yanı sıra da bir çok yabancı mimara ilham kaynağı olarak yurt dışında çağımıza uygun halde dizayn edilerek tekrar dan projelendirilip hayata geçirilmektedir.

osmanlı mimarisinde tavan süslemeleri

osmanlı mimarisinde tavan süslemeleri

Osmanlı mimarisinde ön plana çıkan en önemli mimari öğelerden bir diğeri ise hiç şüphesiz tavan süslemeleridir. Tavan süslemeleri zenginlik sembolü olmasının yanı sıra, dini motifler işlenilerek değişen süsleme özellikleri ve farklılıklarıyla beraber simgeselliğin ve kültürün kaynağı olmakla birlikte bir tür üst örtü olarak tanımlanmış ve anlamlaştırılmıştır.

Osmanlı tipi tavan süslemelere olan talepler ve taleplere göre modeller ise her geçen gün daha da artmaktadır. Yatak odalarında ise yatak başlıklarına önem verilerek şatafatlı lüks sade ama mahremiyeti ele alan bir planla hazırlanıp planlanmıştır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar